Herbie Hancock zakončil letošní ročník Strun podzimu

foto Herbie Hancock, americký jazzový pianista a skladatel, desetinásobný držitel prestižní hudební ceny Grammy, vystoupil 9. listopadu v Praze na závěr festivalu Struny podzimu.

Praha - Americký pianista, skladatel a producent Herbie Hancock v pražském Foru Karlín zakončil 21. ročník festivalu Struny podzimu. Koncert v téměř zaplněném sále nabídl většinou moderní elektronický jazz, při němž Hancock obsluhoval několik klávesových nástrojů. Umělce, který měl výrazný vliv na jazz a rhytm & blues, doprovodila tříčlenná kapela. Sóla jednotlivých hudebníků často provázel uznalý potlesk publika.

Herbie Hancock, americký jazzový pianista a skladatel, desetinásobný držitel prestižní hudební ceny Grammy, vystoupil 9. listopadu v Praze na závěr festivalu Struny podzimu. "V Praze jsem hrál už několikrát a vždycky se mi tady líbilo," uvedl Hancock, který se do historie hudby zapsal jako inspirátor celé řady pokračovatelů včetně některých protagonistů letošních Strun podzimu. "Herbie dokázal po Budu Powellovi a Theloniu Monkovi posunout jazzové piano o krok dál a dodnes jsem neslyšel nikoho, kdo by po něm dokázal přebrat štafetu," uvedl před časem Miles Davis na adresu čtrnáctinásobného držitele ceny Grammy.

V doprovodné kapele hráli basista James Genus, bubeník Trevor Lawrence junior a na saxofon a klávesy Terrace Martin. Spolu s Hancockem dnes sklidil v Praze velký úspěch i Martin, který spolupracoval s hvězdami nejen jazzu, ale i hip-hopu či rhytm & blues, jakými jsou Snoop Dogg, Kendrick Lamar, Wiz Khalifa či Robert Glasper. Martinovo autorské album Velvet Portraits si letos vysloužilo nominaci na Grammy.

Festival Struny podzimu, který se vrátil po roční pauze, nabídl na různých místech Prahy deset koncertů. Přehlídka si loni podle spoluzakladatele Marka Vrabce "po 20 letech vybrala oddychový čas". Letošní ročník Strun podzimu podle pořadatelů navštívilo 8000 diváků, když zažil hned několik vyprodaných koncertů například v Divadle Archa, Anežském klášteře či v La Fabrice.

Herbie Hancock, americký jazzový pianista a skladatel, desetinásobný držitel prestižní hudební ceny Grammy, vystoupil 9. listopadu v Praze na závěr festivalu Struny podzimu. "Struny podzimu vstoupily do třetí dekády své existence a mě jako zakladatele těší sledovat, jak festival žije, tepe a kypí novým životem - nový, otevřenější koncept u návštěvníků rezonuje, aniž bychom zapomínali na to, že posláním festivalu je rozšiřovat obzory publika a nabízet unikátní zážitky," sdělil ČTK Vrabec.

Program stejně jako v předchozích ročnících nabídl mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. S pozitivní odezvou publika se setkala série doprovodných pozdně večerních přídavků nazvaných Encores. "Každý festivalový večer byl událostí svého druhu, od irského folku v podání the Gloaming, progresivního country kapely Lambchop, sofistikovaného hip-hopu Shabazz Palaces, jazzu Jasona Morana, premiéry oratoria Anthracite Fields až po legendy formátu Ralpha Townera nebo Herbieho Hancocka. Nadchl nás Jiří Slavík svojí fúzí moravského folkloru a soudobé hudby, potěšilo jak vystoupení stipendistky Strun podzimu Štěpánky Balcarové, tak návrat někdejšího debutanta Ondřeje Pivce," podotkl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 17:00 30°C

Celá předpověď