Hejtmani, kteří podpořili Drahoše, nebyli pozváni na inauguraci

foto Pětice hejtmanů podpořila ve druhém kole prezidentské volby Jiřího Drahoše. Společně se vyfotili 17. ledna v Ježově na Hodonínsku s textem "Hejtmani volí Jiřího Drahoše prezidentem.". Na snímku zleva jsou hejtmani Pardubického kraje Martin Netolický, Královéhradeckého Jiří Štěpán, Libereckého Martin Půta, Plzeňského Josef Bernard a Zlínského Jiří Čunek.

Hradec Králové - Pozvánku na čtvrteční inauguraci prezidenta Miloše Zemana nedostali všichni hejtmani a primátoři, zjistili dnes zpravodajové ČTK. Na seznamu hostů chybí krajští představitelé, kteří nepodpořili Zemana v prezidentských volbách. Pozváni nebyli například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) nebo jeho liberecký kolega Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"Podle mých informací ji nedostal žádný z hejtmanů, kteří podporovali protikandidáta Miloše Zemana," řekl dnes Půta ČTK. Půta se společně s Netolickým a hejtmany Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem, Plzeňského kraje Josefem Bernardem (oba ČSSD) a Zlínského kraje Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) přihlásili k podpoře Jiřího Drahoše.

Mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová dnes ČTK řekla, že žádná pozvánka na kraj nedorazila. Rovněž hejtman Netolický ČTK potvrdil, že pozvánku nedostal. Dodal, že na inauguraci by stejně nejel, protože má dovolenou a bude na horách. "Už bych byl rád, abychom přestali řešit, kdo koho volil. Jsme v roce výročí republiky. Osobně si to neberu, stejně jsem se tam nechystal," řekl Netolický.

Zlínský hejtman Čunek dnes ČTK řekl, že pozvánku na inauguraci prezidenta dostal, ale jako senátor, ne jako hejtman. Pozvánku mu poslal předseda Sněmovny. Na inauguraci Čunek půjde. Také Čunek ČTK řekl, že někteří hejtmani pozvání nedostali.

Pozván nebyl ani brněnský primátor Petr Vokřál (ANO), který se před letošními volbami hlavy státu netajil podporou Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) o podpoře žádného z kandidátů nemluvil a na čtvrteční ceremoniál pojede.

Do jiných úřadů pozvánky k účasti na společné schůzi Senátu a Sněmovny, během níž Zeman složí prezidentský slib, dorazily. Na Pražský hrad se chystají jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) a českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ČSSD), hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD) nebo karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Ta dostala hned dvě pozvánky, protože je zároveň poslankyní.

Do Prahy ve čtvrtek přijedou olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) i olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD), středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Na Hradě bude i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Někteří pozvaní se inaugurace z různých důvodů nezúčastní. Omluvil se například hejtman ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). "Pan hejtman pozvání na inauguraci obdržel, ale z rodinných důvodů se omluvil," uvedla Markéta Flochová z tiskového odboru. Ceremoniálu se nezúčastní ani primátor Mostu Jan Paparega (nez.), primátorka Ústí nad Labem Věra Nechybová (UFO) či primátor Chomutova Marek Hrabáč (ANO).

Chybět bude také ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), řekla ČTK mluvčí města Andrea Vojkovská. Kvůli zasedání rady města nepojede ani přerovský primátor Vladimír Puchalský, uvedla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Pozvání z časových důvodů nevyužije ani primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Kvůli pracovním povinnostem v zahraničí se omluvil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub) byl na inauguraci pozván, ale nezúčastní se jí. "Nesouhlasím s lidmi, kteří obklopují pana prezidenta. Nesouhlasím s tím, že nebyli pozváni lidé, kteří mají být pozváni," vysvětlil Fink důvod své neúčasti. Na prezidentskou inauguraci byl podle svých slov pozván i před pěti lety, ale kvůli jinému programu se jí nezúčastnil.

Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) pozvánku dostal, na inauguraci ale z pracovních důvodů nedorazí. "Mám plný diář," řekl. Jablonecký primátor Petr Beitl je zároveň poslancem (ODS) a pozvánku dostal jako poslanec, ale z akce se omluvil. Na Hrad nedorazí ani primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN). Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) se omluvil kvůli jednání městského zastupitelstva, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Barborková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď