Vláda podle Půty navýší sumu na projekty z kritizované výzvy pro zdravotnictví

foto Ilustrační foto - Hejtman Libereckého kraje Martin Půta hovoří s novináři 3. října 2020 v Liberci - Vratislavicích nad Nisou.

Praha - Vláda podle libereckého hejtmana Martina Půty zatím nevypíše další kolo dotační výzvy z unijního programu REACT-EU na posílení zdravotnictví a navýší finance pro zatím nenaplněné žádosti z výzvy minulé. Na twitteru o tom informoval po společném jednání hejtmanů s kabinetem. Kraje žádají o proplacení dotací z 98. výzvy programu za 5,5 miliardy korun všem žadatelům, kteří splňují náležitosti. Vláda jim vyhoví, pokud žádosti splní formální podmínky programu. Podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti o dotace při minulé výzvě rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Podle ministryně Schillerové dostanou sociální služby dofinancování, o částce se jedná.

"Shodli jsme se na tom, že klikání nemá být hodnotícím prvkem při podávání evropských žádostí, a další výzvy se zítra (v úterý) tak neuskuteční. Vláda také slíbila navýšit financování již uskutečněné výzvy pro všechny žádosti, které splní formální podmínky programu," uvedl Půta. Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj z minulého týdne vyhovět všem úspěšným žádostem o dotace z unijního programu REACT-EU na posílení zdravotnictví je možné, ale další dotační výzva by byla zrušena.

Poptávka předložených projektů totiž podle MMR převyšuje možný rozpočet dotací REACT-EU.

Způsob rozdělování peněz na rozvoj zdravotnictví z REACT-EU kritizovala před časem část hejtmanů i sněmovní opozice. Podle nich rozhodovala v systému rychlost podání projektu. Liberecký kraj kvůli tomu v polovině května podal na MMR předžalobní výzvu. Ministerstvo ale následně uvedlo, že existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Kritizovanou výzvu úřad nezrušil a dohodl se s kraji na tom, že už přijaté žádosti vyhodnotí. Podle MMR musí žadatel splnit všech 23 kritérií, které ministerstvo vypsalo.

Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací MMR na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.

Schillerová: Sociální služby dostanou dofinancování, o částce se jedná

Poskytovatelé sociálních služeb dostanou peníze na dofinancování péče pro potřebné. Částka se ještě upřesní. Na tiskové konferenci po jednání s Asociací krajů to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru uvedla, že hejtmanům už přislíbila 569 milionů korun a o dalších 300 milionech se bude vyjednávat.

V sociálních službách se od ledna zvýšily platové tarify, a to o deset procent. Kraje už na jaře upozorňovaly na to, že letošní dotace náklady nepokryjí. Žádaly o navýšení sumy.

"Částku bude nutné zpřesnit, protože se ministerstvo práce rozchází s Asociací krajů na dofinancování. Skutečně byla řeč o pár set milionech, takže si myslím, že to určitě půjde dořešit," uvedla Schillerová. Dodala, že dotace na sociální služby se postupně zvyšují. V roce 2007 podle ní činily 7,2 miliardy a loni 22,2 miliardy. Letos by se po navýšení měly dostat na 24,4 miliardy, řekla šéfka státní pokladny.

Maláčová na twitteru uvedla, že hejtmanům přislíbila 569 milionů. "O dalších 300 milionech budeme teprve jednat. Peníze půjdou hlavně na navýšení platů zaměstnanců v první linii," sdělila.

Kraje a poskytovatelé péče si na nedostatek peněz na sociální služby stěžují dlouhodobě. Provozovatelé zařízení pravidelně upozorňují na to, že bez dodatečných prostředků hrozí omezení péče o potřebné. O dofinancování se vyjednává téměř každý rok. V posledních letech chybí peníze hlavně na výdělky, ale i na provoz. Zvyšují se postupně náklady kvůli růstu cen. Společnost také stárne a potřebných přibývá.

Stát poskytuje krajům na sociální služby dotace. Hejtmani a poskytovatelé obvykle žádají o několik miliard víc, než pak skutečně dostanou. Většinou obdrží od státu do tří čtvrtin celkové požadované sumy. Ministerstvo práce to zdůvodňuje tím, že financování má být vícezdrojové.

Ministerstvo práce navrhlo změny ve financování ve své novele o sociálních službách. Shoda na představě resortu ale není. Poslanci tak připravili vlastní návrhy normy, do kterých přenesli jen část ministerské předlohy. Úprava systému financování v nich ale není.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 15:00 33°C

Celá předpověď