HDP Francie v 1. čtvrtletí proti původním odhadům klesl, země je v recesi

foto Továrna na plastové autodíly. Ilustrační foto.

Paříž - Francouzská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla, ačkoliv první odhady naznačovaly růst. Ve své konečné zprávě to dnes oznámil francouzský statistický úřad. Pokles proti předchozímu čtvrtletí činil 0,1 procenta, zatímco první odhady ukazovaly růst, a to o 0,4 procenta. Druhá největší ekonomika eurozóny je tak v recesi.

Výrazné zhoršení po zpřesnění dat statistický úřad zdůvodnil tím, že údaje z odvětví stavebnictví byly proti odhadům citelně slabší. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou. V posledních třech měsících loňského roku hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 1,5 procenta.

Revize o půl procentního bodu je ve Francie velmi nezvyklá, poznamenala agentura Reuters. Podtrhuje to podle ní problémy, s nimiž se vlády po celém světě musejí kvůli dopadům pandemie covidu-19 na ekonomiku vypořádat.

Další známkou potíží jsou pak výdaje domácností. Ty jsou motorem francouzské ekonomiky, v dubnu ale klesly o 8,3 procenta. Právě ve čtvrtém měsíci letošního roku začala kvůli pandemii třetí uzávěra ekonomiky.

Ministr financí Bruno Le Maire ve čtvrtek zopakoval svou prognózu, že francouzská ekonomika letos vykáže růst o pět procent. Loni hospodářství kvůli pandemii kleslo o osm procent. Statistický úřad potvrdil, že schodek veřejných financí loni činil 9,2 procenta HDP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď