HBO bude vysílat seriál o událostech, které vedly k válce v Gaze

foto Rodina a přátelé tří izraelských teenagerů truchlí v roce 2014 nad hrobem Eyala Yifraha, během jejich pohřbu v izraelském Modiinu.

Tel Aviv - Americká televize HBO začne příští týden vysílat desetidílný dokumentární seriál Our Boys (Naši chlapci) o událostech, které před rokem 2014 vedly k válce v palestinském Pásmu Gazy. V konfliktu zemřelo přes 2200 Palestinců, z nichž polovina byli civilisté. Na izraelské straně bylo 73 mrtvých, hlavně vojáků.

Na snímku (zleva) tvůrci seriálu HBO Our Boys (Naši chlapci) Joseph Cedar, Hagaj Levi a Taufík abú Vaíl. HBO bude poprvé vysílat seriál v hebrejštině a v arabštině, pořad bude mít anglické titulky. Spoluautory jsou Joseph Cedar, který byl dvakrát nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Hagaj Levi, jenž byl oceněn Zlatým globem, a palestinský občan Izraele Taufík abú Vaíl, který dostal za film Žízeň cenu kritiků v Cannes.

Izrael zahájil válku proti Pásmu Gazy v červenci 2014 po raketových útocích, které z Pásma Gazy vedlo radikální hnutí Hamás. Útoky byly odvetou za intenzivní vojenskou operaci, při níž Izraelci na okupovaném Západním břehu Jordánu zatýkali členy této skupiny a pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků. Jejich těla se našla až 14 dní po únosu. Potom tři Izraelci u Jeruzaléma upálili šestnáctiletého Palestince Muhammada abú Chudajra z východního Jeruzaléma. Boje v pásmu pak trvaly 51 dní.

Cedar řekl, že se spolu s kolegy snažil o citlivý žurnalistický přístup. "Snažili jsme se dostat na obrazovky něco, co bude nejblíže skutečným událostem, nebo alespoň jak my je chápeme," citovala ho agentura AP. Jeho kolega Levi počítá s potížemi. "Řekněme si upřímně, budou na nás útočit zprava, zleva, budou to Arabové i Židé. Bude to těžké pro všechny," řekl. Abú Vaíl pak upozornil, že "půjde o film, který neuspokojí ani Izraelce, ani Palestince". Doufá ale, že je osloví a možná i změní názory některých z nich.

Přípravy na film začaly v roce 2015, točilo se v okolí Jeruzaléma, aby byly scény autentické. Děj je točen z pohledu abú Chudajrovy rodiny, jednoho agenta izraelské kontrarozvědky a abú Chudajrových vrahů. Dva z nich poslal soud do vězení na doživotí, jednoho na 21 let. Všichni přiznali, že motivem jejich činu byla msta za smrt tří židovských mladíků. Jeden z jejich vrahů byl v Izraeli odsouzen na doživotí, dva byli zastřeleni při přestřelce s vojáky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď