HB Index: Pozemky meziročně zdražily o 21,9 procenta a byty o 16,3 procenta

foto Bytový dům, byty - ilustrační foto.

Praha - Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně dál rostly. Meziroční zdražení bylo nejvyšší u pozemků, a to o 21,9 procenta. Ceny bytů stouply o 16,3 procenta a ceny rodinných domů o 15,8 procenta. Vyplývá to z tzv. HB Indexu, který dnes ČTK poskytla Hypoteční banka. Zdražování je podle ní způsobeno jak přetrvávajícími obavami z inflace a vysokým podílem investičních nákupů, tak i zdražováním stavebních prací a materiálů.

Podle Jiřího Feixe, předsedy představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny, je letošní třetí čtvrtletí spojené se začátkem růstu úrokových sazeb a s obavou ze zdražování, která rekordně pohání poptávku po všech typech nemovitostí. "Tento efekt bude pravděpodobně pokračovat i v posledním kvartálu. Ale potom by se do cen nemovitostí měla již více promítnout aktuální situace na hypotečním trhu, kdy dochází k rychlému nárůstu úrokových sazeb. Předpokládáme tedy v příštím roce zpomalení poptávky po bydlení, a tedy i zpomalení růstu cen. Přesto však kvůli nízké nabídce nemovitostí, zvyšování inflace i cen stavebních materiálů a energií nečekáme jejich pokles," uvedl dnes Feix.

Od roku 2010 byty v ČR zdražily o 93,3 procenta a proti letošnímu 2. čtvrtletí byl průměrný růst cen bytů pět procent. "Ve všech krajích vzrostly ceny alespoň o čtyři procenta, nejvíce v Moravskoslezském, Karlovarském, Ústeckém a Jihomoravském kraji. I v tomto čtvrtletí vzrostly ceny nejvíce v kategorii 2+1 a 2+kk. Tahounem růstu zůstává vysoký podíl investičních nákupů a obava z inflace. V Praze vzrostla průměrná cenová hladina o čtyři procenta a pokračuje trend, kdy developeři zdražují i vícekrát v průběhu jednotlivých etap,“ uvedl pro ČTK expert pro oblast oceňování majetku v ČSOB Radim Maštalíř.

Ceny rodinných domů mezičtvrtletně vzrostly o 4,8 procentního bodu a zaznamenaly nejvyšší růst za deset let. Zájem je i o domy před rekonstrukcí. "Na růst cen má vliv také nadprůměrné zdražování stavebních prací i materiálů. Například zvyšování cen dřeva se odráží na stoupajících cenách dřevostaveb. Lidé mají také vyšší zájem o rodinné domy vzdálenější od velkých měst, a to kvůli jejich nižším cenám. Nejvíce se ale staví ve Středočeském kraji a v okolí Brna, tedy okolo dvou největších měst v České republice. Developeři nejvíce prodávají řadové rodinné domy," doplnil Feix.

I růst cen pozemků byl silně ovlivněn spekulativními investicemi. Feix uvedl, že kromě vyššího zájmu o pozemky dále od okrajů velkých měst a o pozemky určené pro rekreační objekty se prodávají i pozemky bez schváleného územního plánu, které investoři kupují ke spekulacím. Ceny pozemků od roku 2010 zdražily o 115,9 procenta.

HB Index sleduje ceny bytů, rodinných domů a pozemků. Je založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 30. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď