Házenkáři si na Euru zahrají s obhájcem Španělskem, Švédskem a Bosnou

foto Ilustrační foto - Utkání skupiny 3 kvalifikace o postup na ME 2022 házenkářů: ČR - Ukrajina, 2. května 2021 v Brně. Zleva Martin Galia z České republiky, Dmytro Ilčenko z Ukrajiny a Dominik Solák z České republiky.

Budapešť - Čeští házenkáři si na lednovém Euru, které společně hostí Maďarsko a Slovensko, zahrají s vítězem posledních dvou kontinentálních šampionátů Španělskem. Dalšími soupeři národního týmu v silné základní skupině E v Bratislavě budou úřadující vicemistři světa Švédové a Bosna a Hercegovina. Rozhodl o tom dnešní los v Budapešti.

Los rozdělil 24 účastníků šampionátu do šesti čtyřčlenných skupin. Z každé skupiny postoupí první dva týmy do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny. Euro začne 13. ledna a vyvrcholí 30. ledna finálovým zápasem v Budapešti.

Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka si účast na závěrečném turnaji vybojovali díky druhému místu ve své kvalifikační skupině, která skončila v minulém týdnu. Český tým se na mistrovství Evropy představí potřetí za sebou, vloni obsadil 12. místo a v roce 2018 šestou příčkou vyrovnal maximum v samostatné historii. Od roku 2008 chyběl národní celek na Euru jen jednou.

Český tým byl už před losem podobně jako dalších pět celků předem zařazen do jedné ze skupin. Reprezentanti měli jistotu, že budou hrát ve skupině F v Bratislavě. Zatím není jisté, zda na zápasy vzhledem k pokračující pandemii koronaviru budou moci diváci.

Národní tým figuroval ve třetím ze čtyř výkonnostních košů a z prvních dvou mu los přisoudil zřejmě nejtěžší možné soupeře. "Měli jsme trošku smůlu, s ohledem na postupový klíč je to velice těžká skupina. Psychologická výhoda je, že nikdo od českého týmu proti Španělsku a Švédsku nebude čekat vítězství. My nemáme povinnost vyhrát, tu mají oni. Nikdy neházím dopředu flintu do žita, i když toto je opravdu silné kafe. Aby se takto sešli ve skupině dva medailisté z posledního šampionátu, to se jen tak nevidí," uvedl v tiskové zprávě Trtík.

"Naším cílem bude i tak postup ze skupiny, i když s tímto nalosováním to bude velice těžké. Musíme vyřadit jednoho z dvojice Španělsko a Švédsko. Máme proto o to větší radost, že budeme hrát v Bratislavě a doufáme, že se v takto těžké skupině budeme moci opřít o fanoušky," doplnil prezident svazu a bývalý reprezentační kapitán Ondřej Zdráhala.

Španělé vyhráli poslední dvě Eura a na lednovém mistrovství světa získali bronz. Češi na házenkářského giganta z Pyrenejského poloostrova narazili na minulých dvou evropských šampionátech - v roce 2018 utrpěli debakl 15:32 a vloni prohráli 25:31.

"Ze Španělska se nám stává stejný soupeř, jako bývala Severní Makedonie. Utkáme se s nimi už na třetím šampionátu. Rodrigo Corrales v rozhovoru mluvil o nadcházející obměně kádru, ale Španělé mají spoustu kvalitních hráčů. I přesto s nimi naši kluci mohou zabojovat," mínil Zdráhala.

Nesmírně silným soupeřem bude také Švédsko, které je se čtyřmi zlaty nejúspěšnějším týmem historie Eura. Letos v lednu na mistrovství světa v Egyptě vybojovali Seveřané stříbro po finálové prohře s Dánskem. Na loňském evropském šampionátu skončilo Švédsko až sedmé, v roce 2018 obsadilo druhé místo.

Český tým měl na severského soupeře narazit už letos v Egyptě, kvůli koronaviru v mužstvu však účast na mistrovství světa na poslední chvíli odřekl. Národní celek se Švédy hrál naposledy v lednu 2016 v přípravě a oba zápasy prohrál stejně jako o rok dříve duel na světovém šampionátu v Kataru.

"Švédsko je jeden z favoritů na titul nebo minimálně na účast v semifinále. Je to velice těžký soupeř, jeden z těch, které jsem si rozhodně nepřál. V ideálním případě jsem si pro základní skupinu přál za soupeře Portugalsko, Rakousko a Litvu," připustil Zdráhala.

Bosnu čeká teprve druhá účast na Euru v historii, vloni obsadila předposlední 23. místo. Český celek hrál s balkánským soupeřem v kvalifikaci o minulé mistrovství Evropy a připsal si výhru venku a porážku doma.

"Bosna je jediný hratelný soupeř a povinnost. Ani oni nejsou outsideři, ale největší starosti budou českému týmu dělat dva nejsilnější týmy," dodal Trtík, který měl smlouvu do konce kvalifikace a vedení svazu s ním nyní jedná o možném prodloužení.

Složení základních skupin:

Skupina A: Slovinsko, Dánsko, Severní Makedonie, Černá Hora.

Skupina B: Portugalsko, Maďarsko, Island, Nizozemsko.

Skupina C: Chorvatsko, Srbsko, Francie, Ukrajina.

Skupina D: Německo, Rakousko, Bělorusko, Polsko.

Skupina E: Španělsko, Švédsko, ČR, Bosna a Hercegovina.

Skupina F: Norsko, Rusko, Slovensko, Litva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 13. června 2021

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď