Čeští házenkáři získali definitivu postupu na evropský šampionát

foto ČR - Finsko, utkání skupiny 5. kvalifikace o postup na mistrovství Evropy házenkářů, 24. října 2018 v Plzni. Štěpán Zeman z České republiky.

Praha - Čeští házenkáři získali před nedělním závěrečným zápasem kvalifikace doma s Bosnou a Hercegovinou jistotu postupu na lednové mistrovství Evropy. Definitivu jim daly výsledky dnešních dohrávek pátého z šesti kol kvalifikačních skupin. Reprezentanti se minimálně umístí mezi nejlepšími čtyřmi týmy z třetích míst, které na šampionát doprovodí postupující z prvních dvou příček z každé skupiny.

Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše uhráli v pěti z šesti duelů čtyřčlenné skupiny čtyři výhry a s osmi body vedou tabulku o dva body před druhým Běloruskem a třetí Bosnou a Hercegovinou. Poslední Finsko je bez bodu a naděje na postup.

Podle původních informací měli mít Češi jistotu postupu už po středeční výhře ve Finsku. Evropská házenkářská federace ale pro určení pořadí celků na třetích příčkách započítává jen výsledky s prvním a druhým týmem skupiny, Češi by tak v případě porážky s Bosnou o osm a více gólů mohli klesnout na třetí místo a po odečtu dvou vítězství s Finy mít čtyři body.

Po dnešních zápasech je ale jisté, že nejméně ve skupinách 2, 4, 6 a 7 už týmy na třetím místě nemohou po odpočtu dosáhnout na čtyři body. Ve druhé a čtvrté skupině už bylo jasno před dnešními dohrávkami, v šesté skupině pak českému celku nahrály výhry Francie v Litvě a Portugalska v Rumunsku a v sedmé skupině pak vítězství Ruska v Itálii.

Reprezentanti budou v neděli v Ostravě proti Bosně bojovat o udržení prvního místa ve skupině. K tomu si může český celek dovolit i prohrát o jeden gól, případně o dva, pokud zároveň vstřelí aspoň 35 branek. Na třetí místo by národní tým klesl jen v případě porážky o osm a více gólů. Podle Filipa budou jeho svěřenci jednoznačně hrát na vítězství. "Chceme Bosnu doma porazit a skupinu vyhrát," řekl Filip.

Prvenství ve skupině znamená zařazení do prvních dvou výkonnostních košů při losování šampionátu, které se uskuteční 28. června ve Vídni. Na turnaji, jehož hostiteli budou Norsko, Švédsko a Rakousko, se poprvé představí 24 týmů.

Český celek uspěl v šesté z posledních sedmi kvalifikací mistrovství Evropy. Vloni na minulém Euru obsadil šesté místo a vyrovnal maximum v samostatné historii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 14. listopadu 2019

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď