Havrany plaší v Táboře tři cvičená káňata

foto Káně Harrisova stojí na ruce sokolnice Hannah Melcerové 18. února 2020 na Pražském sídlišti v Táboře, kde tři cvičená káňata pomáhají plašit havrany. Tábor je první město v republice, které havrany takto vyhání. Kolonie havranů zde sídlí přibližně 10 let a jejich počet narostl až na zhruba dvě stovky. Obyvatelé si stěžovali především na hluk, který havrani dělají. Město zkoušelo v minulosti ptáky ze sídliště vyhnat, ale havrani se stále vraceli. Proto se rozhodlo oslovit sokolníky s káňaty.

Tábor - Havrany pomáhají v Táboře na Pražském sídlišti plašit tři cvičená káňata. Tábor je první město v republice, které havrany takto vyhání. Kolonie havranů zde sídlí přibližně 10 let a jejich počet pomalu narůstá až na dnešní zhruba dvě stovky. Obyvatelé si stěžovali především na hluk, který havrani dělají. Město zkoušelo v minulosti ptáky ze sídliště vyhnat, ale havrani se stále vraceli. Proto se rozhodlo oslovit sokolníky s káňaty.

Fotogalerie

Plašení začalo v pátek ve Zborovské ulici. "Zatím počítáme s touto lokalitou. A co se týče doby plašení, bude závislá na tom, jak se bude situace vyvíjet. Kdyby ale hrozilo, že si havrani začnou stavět hnízda na nějakém jiném podobně konfliktním místě, tak plašení přerušíme," řekl dnes novinářům Jiří Rozum z táborského městského odboru životního prostředí.

Kolonie havranů se před lety usídlila právě ve Zborovské ulici, kde je řada bytů a také základní škola. Podle Rozuma lidem kromě velkého hluku vadí také množství exkrementů od ptáků. "Je tu dost stromů a celkem klid, což havranům asi vyhovuje. Ale přesně nevíme, proč si vybrali zrovna zdejší lokalitu. Asi bychom ve městě našli i pro ně komfortnější místa," řekl Rozum.

Havrany plaší cvičená káňata sokolníků z letiště v Plané u Českých Budějovic. Dravci jsou podle nich spolehlivou hrozbou pro havrany. "Pohybujeme se v určené lokalitě. Jakmile havran zahlédne káně, tak znervózní a odlétne," řekla novinářům sokolnice Hannah Melcerová. Dodala, že havrani často vysílají jedince, který monitoruje terén a zkoumá, zda se dravci v místě ještě vyskytují.

Rozum uvedl, že městský úřad v minulosti zkoušel eliminovat havrany i tím, že shazoval některá hnízda. Ale efekt nebyl velký. "Před časem jsem v odborné literatuře narazil na informaci o plašení pomocí káňat. Proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď