Havlíček: Ve veřejném sektoru začne povinné testování 10. března

foto Ilustrační foto - Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček vystoupil 25. února 2021 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády.

Praha - Povinné testování bude od 10. března platit i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více pracovníky. Zaměstnanci bez testu nebudou od 17. března vpuštěni na pracoviště. Část testů původně nakoupených pro školy bude použita na testování ve státní správě. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekli ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle materiálů, které má ČTK k dispozici, by se testování ve veřejném sektoru mělo týkat asi půl milionu lidí.

Testování na týdenní bázi se bude podle vládních dokumentů týkat státních zaměstnanců, pracovníků územně samosprávných celků, příslušníků bezpečnostních sborů, vojáků a zaměstnanců zdravotnických zařízení financovaných z veřejného zdravotního pojištění.

Povinnost se podle Havlíčka netýká základních a středních škol, které jsou v současné době uzavřeny. Výjimka je také pro zaměstnance v sociálních službách, které jsou ošetřeny zvláštním krizovým opatřením. "Pro veřejné zaměstnavatele s méně než 50 zaměstnanci na pracovišti je toto testování nepovinné, ale rovněž možné," řekl dále Havlíček.

Ministerstvo vnitra má podle Havlíčka ve svých skladech asi 3,5 milionu testů původně nakoupených pro školy, zhruba milion by jich měl být uvolněn právě pro státní správu.

Podle vládních dokumentů by měl rozvoz testů na úřady zajišťovat Hasičský záchranný sbor ČR.

Povinné testování musely tento týden zahájit firmy. Velké nad 250 zaměstnanců měly s testováním začít ve středu, dokončit ho musejí do 12. března. Střední podniky, které mají od 50 do 249 pracovníků s testováním měly začít dnes.

Povinné testování se netýká lidí pracujících z domova a těch, kteří v posledních třech měsících prodělali nemoc covid-19. Nemusejí se mu podrobit ani lidé, kteří mají potvrzení o očkování nebo v posledních pěti dnech absolvovali PCR nebo antigenní test a mají o tom doklad, dodal Blatný.

Počty pracovníků ve veřejné sféře, úřadů a dalších zaměstnavatelů s více než 50 lidmi:

Zaměstnanci státu v pracovněprávním vztahu (např. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, soudci, státní zástupci, příspěvkové organizace státu) 64.000 osob
Zaměstnanci ve služebním poměru zákona o státní službě 66.000 osob
Příslušníci bezpečnostních sborů (Policie, HZS, Vězeňská služba, celní správa GIBS) 68.000 osob
Vojáci 27.000 osob
Zaměstnanci obcí a krajů (včetně příspěvkových organizací) 167.000 osob
Zdravotnická zařízení (financovaní z veřejného zdravotního pojištění) 102.000 osob

 

Zdroj: Vládní materiál ministerstva vnitra

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď