Havlíček: Státní zaměstnanci by se měli testovat od 10. března

foto Ilustrační foto - Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček vystoupil 25. února 2021 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády.

Praha - Vláda by měla v pátek na mimořádném zasedání jednat o zavedení povinného testování pro státní zaměstnance od 10. března. Na tiskové konferenci po vládě to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dohodl se na tom dnes s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Týmy ministerstva vnitra a zdravotnictví podle Havlíčka momentálně připravují text usnesení k povinnému testování státních zaměstnanců na covid-19. "Během zítřka (čtvrtka) se bude dolaďovat, v pátek bude v poledne představen na vládě," uvedl Havlíček. Zařazení dalších institucí do plošného testování je podle Havlíčka možné díky dnes dobře zahájenému povinnému testování ve velkých firmách a potvrzených dodávkách samotestů. V příštím týdnu by jich na český trh od schválených firem mělo dorazit minimálně 9,9 milionu kusů. Za dva týdny se tak podle Havlíčka podaří do ČR dostat na 20 milionu samotestů.

Povinné testování dnes začalo v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března. Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci mají povinné testování zahájit v pátek a dokončit ho 15. března.

V současné době není testování závazné pro lidi, kteří pracují z domova. Nevztahuje se ani na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce, podle ministerstva průmyslu a obchodu se jim ale podobný postup jako například v průmyslových firmách doporučuje.

Vláda podnikům nyní přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povoleno je také samotestování prostřednictvím schválených testů. Jejich seznam ministerstvo zdravotnictví pravidelně aktualizuje. Zatímco na začátku týdne výčet čítal asi dvacítku dodavatelů, dnes je jich už na pět desítek. Na samotesty stát firmám a živnostníkům prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění přispívá 60 korun na test, maximálně ale na čtyři testy na zaměstnance za měsíc. Povinné je testování jednou týdně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď