Hasičům loni ubylo požárů, celkových událostí ale měli více

foto Ilustrační foto - Hasiči 24. listopadu 2020 skoro sedm hodin likvidovali požár horského penzionu Jilemnická Bouda na Horních Mísečkách v Krkonoších. Příčina požáru i výše škod se budou teprve zjišťovat. Poškozená je střecha i druhé patro budovy.

Praha - Hasičům v Česku loni ubylo požárů, celkových událostí měli však více. Počet požárů, které likvidovali, se meziročně snížil o 7,6 procenta na 17.354. Zahynulo při nich 136 lidí, rok předtím bylo zemřelých o osm méně. Celkový počet výjezdů hasičů, tedy například i k dopravním nehodám a technickým haváriím, vzrostl o deset procent na 143.490. Na nárůstu se mimo jiné podílela jejich činnost v souvislosti s bojem proti koronaviru. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci hasičského sboru.

Výjezdy hasičů spojené s epidemií nemoci covid-19 spadají do kategorie takzvaných ostatních událostí. "Zatímco v roce 2019 bylo takových 'ostatních událostí' pouze 40, rok 2020 si připsal rekordní číslo 5192," uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená.

Podle předběžných statistik byl celkový nárůst výjezdů dán i vyšším počtem technických havárií. Loni jich hasiči evidovali 84.041, což bylo proti roku 2019 zhruba o 16 procent více. Naopak například zásahů u dopravních nehod jim ubylo přibližně o devět procent na 20.161.

Přímé škody způsobené požáry meziročně stouply skoro o 14 procent na 2,5 miliardy korun. Hodnoty za 14,7 miliardy hasiči při nich uchránili. Počet zraněných u požárů se loni snížil proti předchozímu roku o 141 na 1247. Mezi hasiči se loni při zásazích zranilo 392 lidí, žádný hasič nezemřel.

Dva hasiči se mimo jiné zranili při požáru skladovací haly v Polici nad Metují, který vypukl 5. května. Hasiči oheň likvidovali dva dny a škoda se vyšplhala na 155 milionů korun. Zhruba stejně vysokou škodu, 150 milionů, loni způsobil i požár výrobní a skladovací haly v Kralupech nad Vltavou z 19. listopadu.

Generální ředitel sboru Drahoslav Ryba považuje loňský rok kvůli koronavirové situaci za zkoušku pro hasiče. V bilanční zprávě uvedl, že se vedle plnění standardních úkolů, jako je ochrana životů, majetku, životního prostředí nebo organizace humanitární pomoci, zapojili do Ústředního krizového štábu, stálých pracovních skupin a krajských krizových štábů, kontrolovali lidi na hranicích, pomáhali s návratem Čechů ze zahraničí, organizovali distribuci ochranných prostředků nebo stavěli odběrová stanoviště pro testování na covid. Zároveň zmínil, že rok 2020 byl po deseti letech prvním, ve kterém se sbor nominálně dostal s rozpočtem na provoz a investice na úroveň roku 2010. "Konečně nám svitla naděje na lepší budoucnost, na možnost rozvoje a investic do léty zanedbávané techniky a budov," uvedl Ryba.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 -2°C

Celá předpověď