Hasičů v obcích zasažených tornádem ubylo, většina území je uklizená

foto V Hruškách na Břeclavsku pokračovalo 4. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo.

Brno - V oblasti zasažené tornádem je ode dneška výrazně méně hasičů než v uplynulých dnech. Vedení hasičského sboru spolu s krizovým štábem o redukci rozhodlo poté, co se podařilo uklidit od sutin a odpadu většinu území poškozených obcí. Ještě v sobotu se počet hasičů pohyboval kolem 800, spolu s nimi zasahovali také vojáci. Ode dneška jich bude zhruba 430, informovali jihomoravští hasiči.

Hasiči avizovali, že jich ode dneška bude v zóně tornáda zhruba polovina, nakonec je v akci 624 hasičů s 204 kusy techniky. Situace se neustále vyvíjí, těžko se konkrétní počty nasazených hasičů predikují, řekl ČTK jihomoravský policejní mluvčí Filip Venclovský.

V Hruškách, Lužicích, Mikulčicích, Moravské Nové Vsi a Hodoníně-Pánově pomáhaly v minulých dnech takzvané odřady z různých krajů. Většina už v neděli odjela domů. Na místě ještě zůstávaly odřady ze Středočeského, Olomouckého, Pardubického a Zlínského kraje a také z Vysočiny.

Na místě zůstala i těžká technika a hasiči ze záchranného útvaru. Pokračuje převoz suti z meziskládek na tři centrální úložiště. Na skládce v Hruškách se otočí sto nákladních automobilů za hodinu.

Hasiči také odstraňují polomy a nebezpečné stromy v okrajových částech obcí. Těžká technika pokračuje v demolici vybraných objektů v Hruškách. V neděli večer hasiči evidovali bezmála 30 žádostí o demolici hasičskou technikou. Další žádosti budou přijímat do úterního večera.

V neděli z jižní Moravy odjeli například hasiči z Karlovarského kraje. V Lužicích u Hodonína pomáhali více než týden. Prostřídalo se tam 83 hasičů z profesionálních stanic a dobrovolných jednotek v západních Čechách. Společně s nimi na místě působily dvě členky týmu psychologické intervence. Hasiči byli nasazeni denně deset až 14 hodin. "Stále platí, že pokud kolegové z Jihomoravského kraje opět požádají o pomoc, jsme připraveni ihned znovu zamířit na Moravu," informovali karlovarští hasiči na facebooku.

Úklid výrazně pokročil nejen na území obcí, ale i v polích mezi nimi, která byla posetá troskami. Přispěli k tomu dobrovolníci, které v sobotu a neděli svážely z letiště u Ladné a od kulturního domu v Hodoníně autobusy. Záchytné parkoviště na letišti dnes už není v provozu. Svoz z Hodonína by měl ještě pokračovat. Dobrovolníci mohou jezdit také přímo do zasažené oblasti, musí ale parkovat na vymezených plochách, aby neblokovali dopravu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď