Hasiči v Dobřenicích na Hradecku zlikvidovali chov kachen s ptačí chřipkou

foto Likvidace chovu kachen firmy Perena, kde byl prokázaný výskyt ptačí chřipky, 21. ledna 2023, Dobřenice, Královéhradecko.

Dobřenice (Hradecko) - Hasiči s veterináři v Dobřenicích na Hradecku zlikvidovali chov kachen zasažený ptačí chřipkou. Od dnešního rána utratili 23.000 kachen, zlikvidovali i vejce. Na likvidaci se podílelo asi 70 profesionálních hasičů, řekla v 18:00 ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje (HZS) Martina Götzová. Likvidace začala kolem 08:30 a týkala se chovu, který byl v osmi z 11 hal farmy.

Fotogalerie

"Na místě bylo celkem 70 profesionálních hasičů z HZS Královéhradeckého kraje a Záchranného útvaru HZS ČR, kromě nich byla do řešení mimořádné události zapojena i Policie ČR, veterinární správa a zaměstnanci firmy," řekla Götzová.

Ptáky hasiči vynášeli z hal a ukládali do kontejnerů s oxidem uhličitým. Zřídili také dekontaminační stanoviště pro lidi a techniku. Všichni zasahující byli při likvidačních pracích v nebezpečné zóně oblečeni do jednorázového ochranného oděvu, holínek, rukavic, brýlí a štítu. Pro ochranu dýchacích cest měli ústa kryta respirátorem.

Podle náměstka krajského ředitele HZS Královéhradeckého kraje a velitele zásahu Jana Čecha se místo zásahu připravovalo od časného rána.

"Vystavěli jsme stanoviště pro vystrojování zasahujících osobními ochrannými prostředky, dekontaminační stanoviště a zázemí. Uvnitř areálu byla vytyčena nebezpečná zóna. V ní se střídaly skupiny hasičů nasazené na vynášení drůbeže, a to zhruba po dvou hodinách práce. Pod dohledem veterinářů a ve spolupráci s místními zaměstnanci vynášeli hasiči kachny mimo prostor haly a ukládali je do kontejnerů s oxidem uhličitým," uvedl Čech.

Hasiči také zabezpečovali dekontaminaci a dezinfekci zasahujících, techniky a prostor. "Vozidla projížděla dekontaminační linkou, vyprázdněné haly procházeli hasiči s termogenerátory vytvářejícími dekontaminační mlhu. Díky ní je možné relativně rychle dezinfikovat i větší prostory," dodala Götzová.

Veterináři oznámili odhalení nákazy v Dobřenicích ve čtvrtek. Jde o letošní desáté ohnisko ptačí chřipky v ČR. Dobřenický chov kachen patří firmě Perena. Kvůli ptačí chřipce byl vybit už v roce 2021, tehdy šlo o 24.000 ptáků, které hasiči utratili také za jeden den.

Ptačí chřipka už letos zasáhla chov kachen Pereny v Nouzově u Dymokur na Nymbursku. V úterý 17. ledna tam veterináři a hasiči utratili všech 1900 kachen.

Letos veterináře a hasiče zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V zemi se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď