Hasiči snížili plochu požáru, hlídají situaci na několika místech

foto Požár v národním parku České Švýcarsko, 4. srpna 2022, Děčínsko. Hasicí vrtulník nad Gabrielinou stezkou.

Hřensko (Děčínsko) - Hasiči, kteří stále bojují s požárem v národním parku České Švýcarsko, snížili plochu požáru na 443 hektarů, původně činila zhruba 1060 hektarů. Zasahují v nepřístupném terénu v oblasti Pravčické brány, Bouřňáku, Křídelní stěny a Větrovce. Ohniska jsou také nad Hřenskem. S hašením pomáhají vrtulníky. Letadla, která také pomáhají hasit ze vzduchu, dopoledne nezasahují, vrtulníky provedou masivní shozy za sebou na větší místa. Lezci ze Slovenska se chtějí dostat na nepřístupná místa a tam zřídit také čerpací stanoviště. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Speciálně vycvičení lezci se chtějí dostat k Větrovci a k Bouřňáku, kde provedou průzkum. "Je to výsadek lezců hasičů. Z podvisu vrtulníku najdou nějaké dobré místo, kde se udělá průsek, a oni tam vytvoří nádrž pro vrtulník a zřídilo by se tam čerpací stanoviště," uvedl Kavka. S vyhledáváním ohnisek sice pomáhají drony s termokamerou, podle něj se však při vysokých teplotách nedají některá ohniska určit. "Může být problém v tom, že termokamera ukáže ohnisko a není tam. Potřebujeme dostat hasiče přímo na místo, aby se přesvědčili, že tam opravdu ohnisko je," doplnil mluvčí. Podle hasičů je však také průzkum drony jedním z hlavních úkolů. "Sestavili jsme pět skupin a jsme v terénu po celém národním parku České Švýcarsko," uvedli na twitteru. Prostor pro práci ve vzduchu uvolňuje dronům koordinátor leteckého provozu.

Vrtulníky budou létat za sebou a budou vodu ve větším shazovat na jedno místo. Podle Kavky se tato strategie osvědčila na německé straně, kde také hoří. Dopoledne létalo pět vrtulníků, pohybovaly se zejména u Pravčické brány.

Přes noc se hasiči přesunuli z míst, která uhasili, do lokalit, kde se stále vyskytují ohniska. Původní místa, kde byli nasazeni, mají dál pod dohledem. Ohniska jsou většinou v nepřístupném terénu, kde si pomáhají speciálními dvacetilitrovými vaky, jež nesou na zádech. Vydávají se s nimi pěšky na místa skrytých ohnisek.

Situace je náročná kvůli panujícím vedrům, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem. Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy a dehydratace.

"Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky," uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka. Podle hasičů bylo v záchranářském kamionu ošetřeno 80 hasičů, ve středu okolo 20. Šlo většinou o drobná zranění. Na místě jich je okolo 1000.

Průzkum pomocí lezců u Pravčické brány se nezdařil, hasiči zvolí jinou variantu

Obecní úřad ve Hřensku se bude věnovat po ukončení hašení obnově soutěsek

Zaměstnance obecního úřadu ve Hřensku hlavní práce čeká až po skončení hašení požáru v národním parku České Švýcarsko. Po ukončení hasebních prací se bude radnice věnovat obnově soutěsek, jejichž provoz je jedním z hlavních příjmů obce. Ve špatném stavu je plavební dráha, budovy i lodičky by měly být v pořádku. ČTK to dnes v rozhovoru řekl starosta obce Zdeněk Pánek.

"Víme o tom, že plavební dráha je ve velmi špatném stavu, jsou tam popadané a vyvrácené stromy. Dostat se k chatě Edmunda Clary-Aldringena bude možná obtížné, ale vím, že to hasiči zvládnou," uvedl Pánek.

Dalším úkolem, který bude ležet částečně na bedrech radnice, bude zpřístupnit obec jejím obyvatelům. Ti se museli evakuovat z Hřenska i jeho částí Mezné a Mezní Louky. Návrat místních nebude možný, dokud se po komunikaci v obci budou pohybovat hasiči. "Neumím si představit, že by se na komunikacích setkávala osobní vozidla z těžkou technikou," uvedl starosta. Pokud však hlavní práce hasičů skončí, lidé by se podle něj mohli začít vracet domů.

Správa národního parku bude muset zkontrolovat stav lesů, turistických cílů i skalních útvarů, které mohl silný žár také poškodit. Turistická sezona by mohla být obnovena v září, uvedl Pánek s tím, že ztráty činí několik set tisíc korun denně. Ztráty počítají i místní podnikatelé. Starosta uvedl, že by jim je mohlo kompenzovat ministerstvo pro místní rozvoj. Obec nemá dost peněz, řekl.

Mezi Hřenskem a Děčínem ode dneška jezdí autobusová doprava. Slouží lidem, kteří nebyli z obce evakuovaní, aby se mohli dostávat do práce, k lékaři, na nákup a podobně. V Hřensku mohli zůstat lidé, kteří bydlí na levém břehu říčky Kamenice. Na pravém břehu jsou hlavně hotely, nad nimiž hlídají hasiči skrytá ohniska požáru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď