Hasiči prochází zbývající požární sektory v Českém Švýcarsku

foto Mapa národního parku České Švýcarsko. Jeho území hasiči rozdělili do čtyř sektorů, kde hasili. Již uhašený sektor číslo 4 okolo obce Janov 8. srpna 2022 hasiči předali správě národního parku.

Praha - Hasiči dnes v Českém Švýcarsku procházeli sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě národního parku. Dnes ráno jeden ze čtyř správa převzala. Jde o oblast u obce Janov. S hašením pomáhala tři letadla Antonov a vrtulníky. Ohniska, která hasiči vyhledávají v terénu nebo pomocí dronů, jsou většinou malá a dál se již nešíří. Novináře o tom dnes informovala mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Čištění sektorů je mravenčí práce. Zahrnuje procházení požářiště, obkopávání, prolévání vodou," uvedla dnes odpoledne mluvčí. Zbývající sektory by měli hasiči správě parku předat do pátku.

Odpoledne se do hašení zapojila slovenská helikoptéra Mi-171, která se vrátila z plánovaného servisu. Slovenský vrtulník Black Hawk naopak na servisní prohlídku odletěl. Další vrtulník do zásahu zapojila Armáda ČR. S hašením kolem hranice pomáhá i letecká technika z Německa. Italské speciální letouny Canadair dnes ráno po třech dnech odletěly domů.

V noci budou hasiči oblast požáru hlídat, po rozednění vzlétnou drony s termokamerami. Ohniska se většinou nachází na spálené půdě, kde nehrozí jejich šíření. Podle mluvčí jde o plochy o centimetrech až metrech čtverečních. Vyskytují se nad Hřenskem, na severu u Pravčické brány, v lokalitě Bouřňák, Větrovec a u Křídelní stěny. Soutěsky jsou z větší části bez ohnisek. Plocha zásahu činí 154 hektarů. Zásah pokračuje také vytvářením obranné linie.

Požár vypukl 24. července a zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle generálního ředitele hasičů Vladimíra Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, dnes jich se zásahem pomáhá o 30 méně. Hasiči budou odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé.

Jeden z hašených sektorů v Č. Švýcarsku předali hasiči správě NP

Hasiči dnes ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o sektor u obce Janov, už tam nejsou ohniska, řekl dnes novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Oblast hlídají dobrovolní hasiči i strážci parku. Generální ředitel hasičů Vladimír Vlček předpokládá, že do pátku hasiči požár v národním parku zlikvidují. V každém případě už sníží počty hasičů i techniky, které nyní zasahují, dodal.

"Je to oblast, která už je označena za tu, kde žádná ohniska v této chvíli nejsou," uvedl Rakušan o předané oblasti u Janova.

Hasiči budou odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé. Rakušan řekl, že se podařilo vybudovat infrastrukturu, která do oblastí přivádí vodu, a ta, že tam zůstane.

"Povedlo se do všech oblastí dostat vodu a ta infrastruktura tam zůstane,i když bude požár uhašen," řekl ministr. "Pro ty co budou hlídkovat v exponovaných místech, tak budou mít přístup k vodě a při rozšíření rizika budou mít možnost zasáhnout," dodal.

Hasiči podle něj mohou také počítat s finanční odměnou, která pokryje i obnovu techniky. Během dnů vznikne materiál se sečtením škod, které nebývale rozsáhlý požár v národním parku napáchal. Půjde o desítky milionů. Dodal, že se plánuje zasedání na evropské úrovní k lesním požárům.

Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, dnes jich se zásahem pomáhá o 30 méně.

"Chceme, aby si na jednu stranu odpočali a také při předávání doporučujeme určité body, kde by měla být požární asistence," řekl Vlček s tím, že v Janově jsou dva takové lokality dvě a na základě požadavků národního parku hasiči na další místa rozvezli sudy s vodou kvůli případnému vzniku dalších ohnisek. U Janova se podle ředitele několik dní neobjevilo závažnější otevřené hoření, což byl také důvod k předání oblasti správě.

Důležité bude teď pro správu národního parku, aby se oheň znovu neobjevil a nerozšířil. Správa počítá s dohledem dobrovolných hasičů z Křešic a ze Lhotky ve Středočeském kraji. "Hlídka se tam bude držet nepřetržitě 24 hodin denně a počítáme s hlídáním minimálně do 31. srpna a pak uvidíme, co bude dál," řekl na dotaz ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov. Strážníci podle něj čerpají ze zkušeností z požárů, které park zasáhly v uplynulých letech a pravidelně budou ve dne i v noci držet požární hlídky. Když se někde objeví ohnisko, budou mít za úkol informovat hasiče, dodal.

Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů. Povoláni budou i kynologové se služebními psy vycvičenými k hledání urychlovačů hoření - třeba benzinu. "Je to záležitost spíše týdnů. Jsme limitováni tím, kam nám hasiči umožní vstup. Bude prováděno i ohledávání nemovitostí, které byly poškozeny požárem," sdělil mluvčí policie Daniel Vítek. Co případnému pachateli hrozí, pokud se jeho vina prokáže, podle mluvčího v současné době nelze stanovit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 7. října 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď