Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu

foto Svíčky hoří na hřbitově - ilustrační foto.

Praha/Pardubice - Hasiči před nadcházející Dušičkami varovali před používáním nekvalitních svíček v plastovém obalu. Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může poškodit i náhrobky. Uvedli to dnes mluvčí pražských hasičů Martin Kavka a pardubických hasičů Vendula Horáková.

"Doporučujeme používat svíčky ve skleněném obalu případně čajové svíčky v hliníkovém kalíšku. Svíčku nezapalujte v blízkosti suchých větví, květin v obalu nebo v blízkosti keřů," uvedl Kavka. Nebezpečí požáru od svíčky hrozí i při silnějším větru, upozornil.

Lidé si památku zesnulých každoročně připomínají 2. listopadu. Snadno podle hasičů vzplanou právě svíčky v plastovém obalu. Pokud začne hořet plast, praskne žárem hřbitovní lampička a plameny se dostanou ven. Oheň pak podle Kavky může spálit okrasné túje, poničit náhrobky a dekorace nebo sežehnout fotografie a nápisy na hrobech.

Túje sice navenek vypadají zelené, ale uvnitř živého plotu jsou zcela suché, takže hoří podobně jako suchá tráva, upozornila Horáková. Pražští hasiči podle svého mluvčího letos zaznamenali několik požárů okrasných stromů od hořících svíček. "Největší z nich byl na Olšanských hřbitovech v červnu, kdy od svíčky došlo k požáru několika vzrostlých tújí a větším škodám na majetku," dodal Kavka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď