Vrtulníky ukončily zásah v Českém Švýcarsku, požár není pod kontrolou

foto Požár v Národním parku České Švýcarsko u Hřenska, 26. července 2022, Děčínsko.

Hřensko (Děčínsko) - Vrtulníky dnes večer ukončily zásah v Českém Švýcarsku, na místo se vrátí ve středu ráno. Požár se zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Hasiči chrání domy v obcích. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Hasiči znovu staví v Hřensku výškovou techniku. Z visutých žebříků budou hasit ohniska nad domy a hotely v obci, kterou za posledních dvacet let stihlo několik přírodních katastrof. Vysokou Lípu u Jetřichovic opustila večer stovka obyvatel. Vstup do obce střeží policie, která hlídá také opuštěné objekty na dalších místech. "Oheň se zatím nedostal k domům ve Vysoké Lípě a budeme se snažit, aby se tak nestalo ani přes noc," uvedl Rudolf.

Požár se během tří dnů rozšířil na plochu zhruba 1000 hektarů. Správa Národního parku České Švýcarsko rozhodne ve středu, zda zakáže vstup turistům do celého parku, zatím jsou uzavřeny vybrané turistické cesty.

Hejtman Jan Schiller (ANO) dnes večer řekl České televizi, že Ústecký kraj ve středu vyhlásí zákaz vstupu do lesů v kraji. "Extrémní sucho přispívá k tomu, že pokud budou lidé neopatrní, může nastat ta samá situace," řekl hejtman. Domnívá se, že požár v Českém Švýcarsku způsobil právě nezodpovědný turista.

Video: Požár v Českém Švýcarsku
27.07.2022, 00:17, autor: Ondřej Hájek, zdroj: ČTK/Video

Na místě je přes 400 hasičů, postupně přijíždějí jednotky z celé republiky. Podle informací krajských záchranářů zatím nebyl nikdo při zásahu zraněn tak, aby museli zasahovat.

Těžební stroje začaly v Českém Švýcarsku vytvářet protipožární pásy

V Národním parku České Švýcarsko začalo kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru. Jeden z těžebních strojů poskytnutých státním podnikem Lesy ČR už s vytvářením protipožárních pásů začal, další čtyři harvestory jsou na cestě, uvedl dnes večer na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). České Švýcarsko od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, který se rozšířil na území o rozloze téměř 1000 hektarů.

Těžební stroje budou podle ministra tvořit protipožární pásy a odstraňovat suchou hmotu. "První už je na místě a pustil se do vytváření protipožárních pásů. Další stroje jsou na cestě," uvedl Nekula.

Náklady spojené s nasazením techniky budou podle ministra hradit Lesy ČR. "Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku," dodal ministr.

Oheň v národním likvidují více než čtyři stovky hasičů, včetně dobrovolných. Požár se podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka šíří údolím říčky Kamenice. Hlavním cílem je, aby se plameny nešířily směrem na severovýchod. Situace není optimální kvůli tomu, že dnes odpoledne začal foukat vítr, který hašení komplikuje, dodal.

Se zásahem v těžko přístupném terénu pomáhají hasičům vrtulníky s vaky na vodu. Dnes vpodvečer se do hašení požáru zapojil polský vrtulník. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group, přiletět má také vrtulník ze Slovenska a dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie.

Lidé vybrali pro obyvatele Českého Švýcarska zasaženého požárem už 3 mil.Kč

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, tři miliony korun. Sbírku dnes odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN).

Lidé mohou zatím přispívat pouze přes webové stránky platformy Donio. Česká televize od mluvčích neziskových organizací zjistila, že Člověk v tísni, Český červený kříž, Charita ČR ani ADRA zatím sbírky neplánují.

Milion korun se rozhodl poslat na pomoc obcím, které zasáhl požár, podnikatel, který sem kdysi chodil na vandry. Na twitteru napsal, že před lety koupil v lokalitě nějaké pozemky a bezplatně je věnoval národnímu parku.

Pomoc lidem, které postihl požár v Českém Švýcarsku, nabízí i Úřad práce ČR. Lidé, kterým oheň vážně poškodil majetek, mohou získat dávku mimořádné okamžité pomoci. V případě nouze mohou obdržet až 69.300 korun. Obracet se na úřady práce mohou také starostové, při odstraňování škod je možné zajistit pomoc díky veřejně prospěšným pracím. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 2. února 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď