Hasiči uhasili požár v Kutné Hoře, největší v okrese od 2012

foto Hasiči zasahovali 12. srpna 2018 u požáru odpadu v Kutné Hoře v městské části Karlov.

Kutná Hora - Hasiči v Kutné Hoře dopoledne uhasili požár stovek tun odpadu, například plastů nebo lepenky. Hořet začalo v neděli odpoledne. Z několika míst ráno stále stoupal dým. Záchranáři ošetřili celkem 12 hasičů, kteří si stěžovali především na problémy spojené s přehřátím organismu, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Na místo se dnes vrátil vyšetřovatel, který by měl určit příčinu vzniku požáru. Podle hasičů jde o největší zásah na Kutnohorsku od roku 2012.

Požár v průmyslovém areálu nahlásil svědek na tísňovou linku kolem 14:30. Velitel hasičů vyhlásil třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, s plameny bojovalo více než sto profesionálních i dobrovolných hasičů. Plameny v neděli přeskočily také na vedlejší pole, s jeho hašením pomáhal vrtulník se speciálním vakem na vodu.

Dnes ráno platil podle Gabriela první stupeň poplachu. Od nedělního večera pomáhala hasičům s likvidací skrytých ohnisek speciální technika z Jihlavy a z automobilky Škoda Auto z Mladé Boleslavi. Těžká technika rozhrnovala svitky plastů a lepenky, speciál následně místo plnil pěnou. Hasiči se speciálním vybavením ukončili svůj zásah v Kutné Hoře dnes brzy ráno.

"Uvnitř nebyla žádná velká ložiska, takže to nezpůsobovalo ani vývin zplodin nebo vyšší nároky na hasiče," řekl Gabriel. Hasiči dnes kontrolovali požářiště termokamerou, na místě ráno zasahovala jedna jednotka dobrovolných a jedna jednotka profesionálních hasičů, kteří dohašovali nalezená ohniska.

Podle Gabriela hořelo na ploše o velikosti více než 1500 metrů čtverečních, do této plochy hasiči započítali také požár vedlejšího pole. Kromě neudržovaného pole shořela jedna hala, odpady na venkovní ploše a nákladní automobil. Škoda zatím byla vyčíslena na 10,7 milionu korun. "V dopoledních hodinách byl vyžádán statik k posouzení stability haly, která byla požárem poškozena," řekl Gabriel.

V bezprostřední blízkosti požáru stojí několik hal, kromě jedné se hasičům podařilo všechny uchránit. V jedné z hal je například sklad elektroniky v hodnotě několika milionů korun. I uchráněné haly ale poškodilo sálavé teplo. Později se ukázalo, že uskladněnou elektroniku poškodily zplodiny hoření.

Škodliviny unikající do ovzduší hasiči neměřili, podle Gabriela byly na místě dobré rozptylové podmínky, dým navíc stoupal kolmo vzhůru a vysoko nad město. Požár vypukl na okraji města, historické centrum Kutné Hory tak nebylo ohroženo. Vjezd do areálu je z Čáslavské ulice, v areálu je třídírna odpadů. Večer mohli lidé z Kutné Hory opět větrat.

Na hašení se podílelo 21 jednotek požární ochrany s 35 vozidly. Další jednotky dobrovolných hasičů zajišťovaly po dobu zásahu zálohu stanic profesionálních hasičů v Kutné Hoře a Čáslavi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď