Hasiči cvičili záchranu lidí z věže Jakobínka

foto V Rožmberku nad Vltavou nacvičovali 17. dubna 2018 jihočeští hasiči záchranu osob z jeřábového kola, které je umístěné na středověké věži Jakobínka ve výšce více než 40 metrů nad zemí.

Rožmberk nad Vltavou (Českokrumlovsko) - Jihočeští hasiči cvičili dnes záchranu lidí ze středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku. Pomocí lan spouštěli figuranty z přibližně 40 metrů vysokého ochozu. Taktické cvičení zaměřené na záchranu lidí z výšky trénují hasiči pravidelně. Novinářům to řekla jejich mluvčí Vendula Matějů.

Uvedla, že existuje víc možností, jak například zraněného člověka z výšky evakuovat. "Těch způsobů, které se dají použít, je více. Mohou osobu po vnitřním schodišti v nosítkách snést nebo ji zachránit po vnějším plášti pomocí lezecké techniky," řekla Matějů.

Video: Hasiči cvičili záchranu lidí z věže Jakobínka
17.04.2018, 13:36, autor: ČTK, zdroj: ČTK

Středověká věž Jakobínka je podle ní pro podobné účely ideální. Památkáři totiž kamenný objekt pátým rokem opravují pomocí dobových technologií. Věž proto například obepíná dřevěné lešení. Ředitel českobudějovického národního památkového ústavu Petr Pavelec taktické cvičení hasičů vítá. "My potřebujeme, aby co nejvíce lidí začalo tento prostor vnímat. Proto vedle tradičních prohlídek jakoukoliv formu prezentace bereme jako přínos," uvedl Pavelec.

V Rožmberku nad Vltavou nacvičovali 17. dubna 2018 jihočeští hasiči záchranu osob z jeřábového kola, které je umístěné na středověké věži Jakobínka (uprostřed) ve výšce více než 40 metrů nad zemí.  Památkáři dokončí experimentální rekonstrukci Jakobínky příští rok. Náklady na obnovu činí přibližně 4,5 milionu korun. O stáří věže Jakobínka vedou odborníci diskuse. Někteří se domnívají, že pochází z doby kolem roku 1300, jiní zastávají názor, že vznikla až na počátku 16. století.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď