Hasiči chtějí do roku 2021 získat posily a do rozpočtu miliardy

foto Ilustrační foto - Hasiči zasahovali 11. prosince v průmyslovém areálu v pražské Komořanské ulici, kde uniklo větší množství chloru z poškozeného ventilu speciálního kotle.

Praha - Hasiči chtějí do roku 2021 přijmout 696 nových členů. Ke konci loňského roku v hasičském sboru pracovalo přes 9700 profesionálních hasičů. Vyplývá to z koncepce rozvoje hasičského záchranného sboru, jejíž pracovní verze dnes byla představena sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. Koncepce počítá také se zvýšením rozpočtu hasičů. Za čtyři roky by měl být o 2,6 miliardy korun vyšší než letošních zhruba deset miliard. Hasiči peníze chtějí mimo jiné na stavbu nových stanic a modernizaci zastaralé techniky.

Jedním z cílů dokumentu je personální stabilizace sboru, který by měl na konci čtyřletého období mít 11.480 členů. "Je to necelých 700 lidí. Když se podíváme na jiné bezpečnostní sbory, které chtějí 1000 nebo 2000 lidí ročně, tak je to kapka v moři," řekl ČTK generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Narážel tak na plány policie, která chce mezi roky 2016 a 2022 přijmout 4000 nových členů.

Náměstek generálního ředitele hasičů Daniel Miklós řekl, že rozpočty hasičů rostly do roku 2011, kdy přišly vládní škrty. Letošní rozpočet podle něj odpovídá tomu, jaký hasiči měli v roce 2009. "Je to jeden ze zásadních důvodů, proč je materiál předkládaný," uvedl před poslanci.

Zdůraznil, že je hlavně třeba, aby se zastavil pokles investic. Hasiči v dokumentu upozorňují na potřebu lepší obměny požární techniky. Nyní mají například cisterny průměrné stáří 12 let a vnitřní dluh na technice se odhaduje na 3,5 miliardy korun.

Koncepce počítá se dvěma variantami růstu rozpočtu. Ideální by podle Ryby bylo, aby byl v roce 2021 o 2,6 miliardy vyšší než nyní. "Aby systém nezkolaboval, tak je k běžným výdajům a investicím přidat 1,3 miliardy," popsal mírnější rozpočtovou variantu.

Hasiči plánují také rozšíření počtu hasičských stanic ze současných 241 na 250. Stanoviště chtějí budovat u nových komerčních center nebo při nových úsecích dálnic. Již letos by měla začít například stavba stanice Bítozeves, jejíž vznik souvisí s výstavbou továrny jihokorejského výrobce pneumatik Nexen.

Koncepce počítá i s modernizací komunikačních sítí a s rozvojem bezpilotních systémů. Zabývá se také trendy, které nejvíc ovlivňují práci hasičů. "Tou největší hrozbou jsou klimatické změny, které mají za důsledek, že tady máme tolik povodní, kolik jsme nikdy neměli, nebo tolik větrných smrští, kolik jsme nikdy neměli, a my na to prostě musíme být připraveni," řekl Ryba. Dokument také řeší systém vzdělávání hasičů i obyvatelstva.

Hasičská koncepce je nyní v připomínkovém řízení. Schválit ji bude muset vláda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď