Požár v Hřensku chtějí hasiči uhasit do několika dnů, nyní zmenšují jeho plochu

foto Požár v Národním parku České Švýcarsko, 1. srpna 2022, Hřensko, Děčínsko. Speciální hasičské vozidlo schopné projíždět požářištěm. Pro vlastní ochranu má i na podvozku umístěné požární postřikovače, takzvané sprinklery.

Hřensko (Děčínsko) - Požár v Českém Švýcarsku, kde desátým dnem hoří les, chtějí hasiči zlikvidovat do několika dnů. V pondělí ho dostali pod kontrolu a dnes zmenšili jeho plochu pod 600 hektarů. Více než tisícovce hasičů s tím nadále pomáhají vrtulníky a letadla. Zásah ale mohou zpomalit nová ohniska a také vysoké teploty, před kterými dnes varovali meteorologové. V horku se hasiči mimo jiné musí častěji střídat. Návrat evakuovaných z Mezné, Mezní Louky a Hřenska zatím není kvůli zásahu možný. Ve velícím štábu, který v Hřensku koordinuje hašení, se potvrdil koronavirus.

Hasiči se nyní soustředí na kritická místa, spolupracují při tom s národním parkem, po kterém chtějí, aby prokácel některá další nepřístupná místa. V pondělí hasiči zmenšili plochu požářiště z 1060 hektarů na 606, dnes o další desítky hektarů. Nová ohniska se ale objevila na západní straně Pravčické brány. "Přeskupujeme tam síly na místo, protože terén je velmi nepřístupný. Snažíme se to nepodcenit a dostat tam co nejvíc vody," řekl vpodvečer novinářům k zásahu mluvčí hasičů Martin Kavka. Pravčická brána je jednou z hlavních turistických atrakcí Českého Švýcarska, loni místo navštívilo 170.000 turistů.

Skrytá ohniska se podle něj objevují také na německé straně, proto tam také odletěly vrtulníky z Německa, které v předešlých dnech vypomáhaly v Českém Švýcarsku. Několik se jich však ještě dnes vrátilo na české území. Česká strana naopak německé straně poskytuje čerpací stanoviště na hranici. Německé stroje při hašení doplňují dalších pět vrtulníků a pět letadel, z toho dvě švédská, s jejichž pomocí hasiči počítají také v dalších dnech.

Podle Kavky je nasazení letecké techniky velmi důležité. "V nepřístupném terénu by rozhoření bylo velmi problematické, proto je důležitá letecká technika, aby to prolila vodou," uvedl mluvčí. Hasiči večer zasahovali také na jižní straně Větrovce, kde se rovněž nacházela skrytá ohniska. Dopoledne se pohybovali kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u čelní stěny v Hřensku a v okolí Bouřňáku. K dispozici mají tři stovky kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček. Pracují také s drony s termovizí, s jejichž pomocí objevují skrytá ohniska.

Ze vzduchu požár likvidují dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a jeden vrtulník Black Hawk ze Slovenska. Zasahují i tři letouny Antonov a dvě švédská letadla Air Tractor, která čerpají vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem. Policie tam kvůli tomu kontroluje dodržování zákazu vstupu do vody. Vrtulníky berou vodu z Labe nebo z cisteren poblíž ohnisek. I ty jsou plněny vodou z Labe, kde minulý týden Povodí Labe zvýšilo průtok pod vodním dílem Střekov v Ústí nad Labem. Podnik tam podle mluvčí Hany Bendové zvýšený odtok nechá, dokud to bude nutné.

Hasičům práci ztěžuje vedro, kvůli riziku přehřátí se musí častěji střídat. Pohybují se navíc v nepřístupném terénu, kde je pohyb fyzicky náročný. Teploty v oblasti mohou v nejbližších dnech stoupnout až na 34 stupňů Celsia, pršet by mohlo v pátek, řekl ČTK Martin Hynčica z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Od 24. července, kdy začalo v Českém Švýcarsku hořet, v regionu nijak výrazně nepršelo.

Dobrou zprávou je podle Kavky to, že se dnes při zásahu nikdo nezranil. Ve velícím štábu se však potvrdila nákaza koronavirem u dvou lidí, další člověk čeká na výsledek testu. Podle Kavky se členové štábu testovali po celou dobu, teď se testují ještě častěji. Část členů štábu koordinujícího zásah hasičů se obměnila. Zasahující jednotky ale se členy štábu do kontaktu nepřišly, uvedl už dřív mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Ministerstvo životního prostředí dnes informovalo, že dotační program na obnovu obcí zasažených požárem vyhlásí v půli srpna. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší. Dotace budou určené i na obnovu zeleně nebo sanaci svahů a žádosti o podporu bude přijímat a vyplácet Státní fond životního prostředí ČR, sdělil za MŽP Ondřej Charvát.

Nyní ministerstvo platí zasahujícím jednotkám jídlo a část pohonných hmot. Podle dřívějšího vyjádření Hubáčkové MŽP připravilo na pohonné hmoty pro leteckou techniku deset milionů korun. Stejnou částku uvolnilo i na likvidaci odpadu, který při požáru vznikl. Ústecký kraj chce přispět dobrovolným hasičům, kteří v Českém Švýcarsku zasahují, na nákup nové techniky. Půjde asi o miliony korun, řekl dnes ČTK hejtman Jan Schiller (ANO).

Pro hasiče od minulého týdne vaří například jídelna u Tomáše v Malšovicích na Děčínsku. Běžně připraví 1000 hlavních jídel a polévek denně, teď je jich dvakrát tolik, řekl dnes ČTK majitel podniku Tomáš Dostál. Podle správy národního parku stále trvá poptávka po náplastech na puchýře, chladivých náplastech na popáleniny či repelentech a přípravcích na ošetření bodnutí hmyzem pro hasiče. Lidé je mohou nosit do sběrného místa v Masarykově ulici 1094/4 v Krásné Lípě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď