Hasiči bojují s požárem střechy zchátralého zámku v Plané

foto Celou noc na 11. listopadu bojovalo několik jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů s požárem střechy zámku v Plané na Tachovsku.

Planá (Tachovsko) - Hasiči v Plané na Tachovsku stále zasahují u požáru střechy zámku. Plameny zasáhly střechu zchátralého opuštěného objektu před půlnocí. Hasiči jsou stále na místě a až do večerních hodin budou požár dohašovat, potom budou celou noc objekt hlídat. V neděli nastoupí vyšetřovatelé hasičů i policie. Škoda je předběžně odhadnuta na 400.000 korun, příčinu zatím nebyla stanovena, řekli ČTK řídicí důstojníci krajských hasičů Aleš Bucifal a Pavel Musil. Na zámek je vydaný exekuční příkaz.

"Plamenné hoření už je zlikvidované, ale musíme důkladně dohasit ohniska a zkontrolovat objekt. Situaci nám značně komplikuje špatný stav objektu, kdy nemůžeme hasit zevnitř, ale pouze zvenku s pomocí výškové techniky," řekl ráno Bucifal. Oheň podle něj zachvátil střechu na jednom křídle zámku o rozměrech zhruba 30 krát 15 metrů. Podle Musila se část střechy zřítila do posledního patra. Hasiči kvůli obtížnosti zásahu v nebezpečném objektu nasadili speciální řezací a hasicí zařízení Cobra. Dokáže pomocí vodního paprsku proříznout různé materiály a uvnitř pak rozprášit vodní mlhu. Ta zchlazuje prostor požáru a hasí. Hasiči tak nemusejí vstupovat do nebezpečných prostor.

Policejní mluvčí Martina Korandová doplnila, že s největší pravděpodobností v hořícím objektu, jehož majitelem je soukromník, nikdo nebyl. "V neděli se na ohledání místa dostaví policejní vyšetřovatelé, přítomen bude také pes cvičený na hledání akcelerantů hoření, případně pes na hledání osob," řekla.

Zámek v Plané byl v druhé polovině 20. století využíván jako kasárna pohraniční stráže. Od roku 1989 je opuštěný a chátrá. Areál byl několikrát v dražbě kvůli exekuci. Podle dražebních informací z letošního června je technický stav třípodlažní budovy velmi zanedbaný, bez běžné údržby a rekonstrukcí a zcela bez vybavení. Vnitřní instalace jsou nefunkční nebo byly demontovány. Poškozeny jsou podlahy, dveře i okna. Celková hodnota areálu, kam kromě zámku patří i některé další menší nemovitosti, byla vyčíslena na 2,6 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď