Hasiči, armáda a hejtmani se podílejí na výběru objektů pro lůžka

foto Nemocnice, lůžka - ilustrační foto.

Praha - Hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10.000 lůžek. Na dnešní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči.

"Ústřední krizový štáb velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na 10.000. To je pro nás absolutní priorita. Hasiči společně s hejtmany, armádou vybírají záložní objekty a zajišťují pro to příslušný personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít dostatek personálu, který se o pacienty bude starat," řekl Hamáček.

Místopředseda Asociace krajů a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) po odpoledním jednání hejtmanů s Hamáčkem ČTK řekl, že se dál vytipovávají lůžka v jednotlivých krajích. Například na Vysočině nejsou žádná místa, která by splňovala požadavky pro nejnáročnější zdravotnický provoz. "Tam vyžadují dveře minimálně o šířce 90 centimetrů, aby tam projela postel," vysvětlil. Problémy jsou i s naplněním požadavků na vlastní prádelnu a kuchyni.

Na Vysočině tedy žádná lůžka této kategorie nebudou. "Pouze pro ty, kdo už jsou buď po chorobě, v karanténě, nebo ještě nechtějí jít do rodiny, těm bychom mohli navrhnout hotelový způsob bydlení," řekl Běhounek. Odpolední videokonference se podle něj týkala i škol vyhrazených pro děti zdravotníků a dalších důležitých profesí. Hovořilo se také o zaměstnávání studentů sociálních, zdravotních a podobných škol. "Řešili jsme způsoby jejich povolávání, eventuálně kroky, které vedou k tomu, jak se obrátit na jednotlivé fakulty, aby nám jejich seznamy daly," řekl.

Podle pondělního vyjádření ministra Prymuly by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Od práce studentů si slibuje to, že dokážou pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů základních škol.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď