Handelsblatt: RWE příští rok prodá své zásobníky plynu v Česku

foto Ilustrační foto - Kavernový zásobníky zemního plynu společnosti RWE v Hájích na Příbramsku.

Berlín/Praha - Německý energetický koncern RWE chce příští rok prodat šest zásobníků plynu na českém území. Očekává zisk kolem 500 milionů eur (12,7 miliardy korun), uvedl dnes na svém webu deník Handelsblatt s odvoláním na osoby obeznámené s chystanou transakcí. Na zprávu upozornil server Hospodářských novin.

Podle Handelsblattu už RWE pověřila investiční banku Barclays, aby na první pololetí 2022 připravila aukci zásobníků, které pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě Česka za dva zimní měsíce.

Zajímavou investicí by zásobníky, které patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, podle listu mohly být především pro společnosti, jež zemní plyn nakoupený za nižší cenu skladují, aby ho pak při zvýšení ceny prodávaly dál. Konkrétně zmiňuje třeba rakouskou OMV, německý Wintershall a český ČEZ.

RWE Gas Storage CZ je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Začátkem října informovala o tom, že její podzemní zásobníky jsou plné z 88 procent a tedy připravené na nadcházející topnou sezonu.

Cena klíčového evropského termínového kontraktu na zemní plyn zakončila dnešní obchodování na 145 eurech (téměř 3700 Kč) za megawatthodinu. Informovala o tom agentura Reuters, podle které to představuje nejvyšší závěrečnou úroveň v historii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď