Hamé loni vzrostly čisté tržby o 2,7 pct na 5,13 miliardy korun

foto Sídlo společnosti Hamé v Kunovicích na Uherskohradišťsku.

Praha - Čisté tržby potravinářské společnosti Hamé loni vzrostly o 2,7 procenta na 5,13 miliardy korun. Více než polovinu peněz, 56 procent, firma utržila v České republice, 18 procent na Slovensku, po devíti procentech v Maďarsku a v Rusku. Dnes to zástupci společnosti uvedli na tiskové konferenci. Hospodářský výsledek společnost nezveřejnila. Pro letošním rok firma plánuje růst tržeb přibližně stejný jako loni, tedy o zhruba tři procenta.

V minulosti firma uváděla hrubé tržby, nyní jde o očištěné tržby, z dat společnost mimo jiné vyjmula výsledky loňské akvizice, společnosti Agrimex. Předloni mělo Hamé hrubé tržby 5,23 miliardy korun.

Tržby společnosti podle generálního ředitele Martina Štrupla rostly na všech trzích, například na Ukrajině o 14 procent, v ČR a Slovensku o více než čtyři procenta, v Rusku o 2,5 procenta. Výrazně se zvýšil vývoz i do Izraele, Itálie, Srbska, Vietnamu a Nizozemska. "Po prakticky pěti letech práce se Hamé podařil průlom ve střední Africe, když byly dohodnuty exportní dodávky do několika velkých obchodních řetězců v Nigérii a také v Angole," dodal Štrupl. Firma tam plánuje v několika týdnech vyvézt desítky tisíc džemů, paštik a dalších trvanlivých výrobků. Do budoucna by chtěla vyvážet i na Blízký východ.

Podle Štrupla loni společnost čelila nedostatku volných pracovníků na trhu práce a zvyšování cen masa a ovoce. Skupina tak zaměstnává pracovníky z Ukrajiny a ze Slovenska, i tak jí ale v současné době chybí zhruba stovka lidí. Neplánuje však zaměstnávat například občany Mongolska, kteří jsou podle firmy spíš řeznickými odborníky. Firmě také exportně nepomohlo posílení koruny po skončení měnových intervencí České národní banky.

Letos chce Hamé investovat skoro 200 milionů korun, například plánuje rekonstruovat závod Pika Bzenec na Hodonínsku a zavádět nové technologie na výrobu chlazených hotových jídel v Kunovicích.

Podivínský závod by měl v březnu spustil na plný výkon zcela automatizovanou linku na výrobu ovocno-zeleninových výrobků v plastových obalech. Modernizovány by měly být závod v Rusku a firma Bapa, která vyrábí bagety, sendviče a hotová jídla.

Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy patří Májka, Znojmia a Otma. Firma exportuje do 42 zemí, má osm výrobních závodů v ČR a dva v zahraničí. Vlastníkem Hamé je norská skupina Orkla, která v ČR vlastní i společnost Vitana.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď