Hamás vyzval k nové intifádě proti Izraeli, protestují další země

foto Palestinci v Gaze protestují proti středečnímu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Gaza - Mnohé země dnes opět kritizovaly středeční prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Pochvala se Trumpovi naopak dostala znovu od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a také od českého prezidenta Miloše Zemana, který ocenil Trumpův plán přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma a uvedl, že podobný přesun by měly provést i EU a ČR. V některých muslimských zemích se dnes konaly protesty a hnutí Hamás vyzvalo k zahájení nového povstání (intifády) proti Izraeli.

Palestinci protestovali v Pásmu Gazy, na Západním břehu i ve východním Jeruzalémě, izraelští vojáci při zásazích zranili 17 lidí. V palestinských městech se pálily fotografie Trumpa a Netanjahua a vlajky USA a Izraele. Tisíce lidí protestovaly také v Turecku, Tunisku, Pákistánu, Egyptě, Jordánsku či Iráku. Irák stejně jako Saúdská Arábie volají po tom, aby Spojené státy Trumpovo rozhodnutí odvolaly.

Vůdce radikálního palestinského hnutí Hamás Ismáíl Haníja dnes řekl, že Trumpovo rozhodnutí by se mělo považovat za vyhlášení války Palestincům. V pátek by podle něj měla začít intifáda za osvobození Jeruzaléma a Západního břehu. Při dvou intifádách v minulých desetiletích přišlo o život na 6000 lidí.

Výzvu vůdce Hamásu k intifádě podpořil i šéf libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh, který rovněž uvedl, že Izrael nerespektuje mezinárodní rezoluce ani názor ostatního světa a "zajímá se jen o to, co říkají USA".

Izraelský premiér Netanjahu se domnívá, že USA budou v rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele následovat další země. Izrael je podle premiéra v kontaktu se státy, které chtějí USA následovat. Bílý dům ale uvedl, že si není vědom, že by nějaká další země měla v plánu uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. "Nejsem si toho vědoma, což ale neznamená, že takové země nejsou," řekla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová novinářům.

Trumpovo středeční prohlášení opět ostře kritizoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který obvinil Trumpa z rozviřování problémů na Blízkém východě. Erdogan o situaci dnes telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putina a oba se podle prohlášení Kremlu shodli na tom, že Trump tím ohrozil mírový proces a stabilitu na Blízkém východě.

Jordánsko uvedlo, že Trumpovo rozhodnutí je právně neplatné, protože porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 1980. V pátek by se k tomu měla sejít Rada bezpečnosti.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes svého prezidenta hájil s tím, že Trump pouze uznal to, co už existuje. USA podle šéfa diplomacie budou nadále podporovat mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu a vznik palestinského státu. Na konečném statusu Jeruzaléma se musejí dohodnout Izrael a Palestinci, uvedl Tillerson.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová zopakovala, že Jeruzalém by měl být hlavním městem Izraele i Palestiny. Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že Trump by měl říci, jak chce řešit blízkovýchodní problémy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď