Hamáček: Výbuchy ve Vrběticích zřejmě neměly nastat na území ČR

foto Ilustrační foto - Hlídaný prostor asi 1200 metrů kolem vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku (na snímku z 5. listopadu 2014).

Praha - Výbuch ve Vrběticích se zřejmě odchýlil od plánu a neměl nastat na území České republiky, uvedl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřený i řízením ministerstva zahraničí. Policie podle něj pracuje s variantou, že munice měla explodovat až později v Bulharsku. Důkazy o zapojení Ruska jsou podle Hamáčka dostatečné. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu oznámil že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

V muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku explodovala munice 16. října 2014, při výbuchu zemřeli dva lidé. Další velká exploze pak nastala 3. prosince. "Dá se říci, že se při prvním výbuchu odehrálo něco jiného, než bylo plánováno," uvedl Hamáček. Připustil, že podle vyšetřování je pravděpodobné, že munice měla být v době plánovaného výbuchu až v Bulharsku.Případ by tak mohl mít spojitost s bulharským obchodníkem se zbraněmi Emilijanem Gebrevem, který byl v roce 2015 otráven, útok však přežil. Česko už na vyšetřování výbuchů s Bulharskem spolupracuje.

Hamáček také řekl, že ruští agenti se o areál před výbuchem aktivně zajímali. Zda byli přímo na místě, neupřesnil.

Z Česka bude kvůli případu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích. Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá.

ČR požádá o výslech ruských agentů kvůli výbuchu ve Vrběticích

Ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepigov na snímku z 13. září 2018 při rozhovoru v ruské televizi RT. Česká republika požádá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) Rusko o to, aby česká policie mohla vyslechnout dva agenta ruské vojenské tajné služby GRU, kteří zřejmě stáli za výbuchy ve Vrběticích na Zlínsku. Oba muži jsou také podezřelí z otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Hamáček ale pochybuje o tom, že Rusko české žádosti vyhoví. Uvedl to dnes v Otázkách Václava Moravce.

"Policie se pokusí ty dva vyslechnout. Ale vzhledem k tomu, jak ruská strana přistupovala v minulosti k těmto věcem, tak pochybuji o tom, že tato pomoc bude poskytnuta," uvedl Hamáček, který je také ministrem vnitra.

Ministr potvrdil, že ruští agenti Alexandr Miškin a Anatolij Čepigov se o sklad munice a zbraní ve Vrběticích zajímali. Reagoval tak na informace, že oba muži údajně sklad navštívili den před prvním výbuchem 16. října, který byl ale podle ministra neplánovaný a stál životy dva zaměstnance areálu. Druhý výbuch se odehrál 3. prosince a měl nastat až po pravděpodobném odvozu zbraní a munice do Bulharska. "Je pravděpodobné, že ten druhý výbuch nastal v situaci, která byla plánována," řekl ministr.

Oba agenti jsou podezřelí také z pokusu o otravu bulharského obchodníka se zbraněmi, přes kterého měl materiál z Vrbětic putovat do Sýrie k jednotkám bojujícím proti režimu prezidenta Bašára Asada. Policie o obou mužích podle Hamáčka věděla, ale až po útoku na Skripala a jeho dceru v Salisbury v roce 2018 se zjistilo, že jsou to příslušníci GRU.

Česko podle Hamáčka asi po Rusku nebude požadovat náhradu miliardové škody, které výbuchy ve Vrběticích způsobily. Znamenalo by to, že Ruská federace přizná vinu. "Vzhledem k tomu, že tento postup v minulosti nikdy nezvolila, tak neočekávám, že se tak stane," uvedl.

Vicepremiér odmítl potvrdit, že by o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích věděl už od 7. dubna, kdy byl údajně o podezření informován vládní výbor pro zpravodajskou činnost. Potvrdil ale, že český velvyslanec v Moskvě Pivoňka byl povolán tuto středu do Prahy kvůli celé záležitosti. Za absurdní označil Hamáček to, že by jeho chystaná pondělní cesta do Moskvy byla zastíracím manévrem. "Takovéto riziko bych si nedovolil podstoupit," uvedl ministr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď