Hamáček se spojí se Seehoferem, ten trvá na tranzitních centrech

foto Předseda ČSSD a ministr zahraničí Jan Hamáček.

Praha - Možná reakce Česka na plán německého ministra vnitra Horsta Seehofera pro zvládnutí migrace by se odvíjela od rozsahu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem nebo Slovenskem. Na dotaz ČTK to uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je zároveň pověřen i vedením ministerstva zahraničí. Se svým německým protějškem se Hamáček plánuje spojit, jeho náměstek Jiří Nováček se zase sejde s německým velvyslancem. Seehofer trvá na tranzitních centrech na německo-rakouské hranici.

Seehofer dnes představil plán svého úřadu pro zvládnutí migrace, v něm mimo jiné trvá na tom, že by na německo-rakouské hranici měla vzniknout tranzitní centra pro migranty. Nový hraniční režim má zabránit ve vstupu do Německa těm žadatelům o azyl, za jejichž azylové řízení je odpovědná jiná země EU.

"Jak jsem již avizoval, v tomto nebo příštím týdnu se spojím se svým německým protějškem. Chci s ním řešit mimo jiné i toto téma. Můj náměstek Jiří Nováček se sejde s německým velvyslancem, jsme tedy s německou stranou v intenzivním kontaktu," uvedl Hamáček.

Upozornil také na to, že zatím jde pouze o Seehoferův návrh a otázkou zůstává, jak se k dané věci postaví německá koaliční vláda. "Jsme připraveni podniknout veškeré kroky, které budou garantovat bezpečnost našich občanů a zamezí přílivu nelegálních migrantů do země," ujistil ministr. "Vývoj v Německu podrobně sledujeme, možná reakce ze strany ČR by se odvíjela od rozsahu a dopadu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem a popřípadě Slovenskem, které na vzniklou situaci budou muset reagovat," dodal.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU) a Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) minulý týden dosáhly dohody na souboru opatření zaměřených na zpřísnění migrační politiky. Shoda panuje na rychlejším vracení migrantů do té země EU, kde se poprvé zaregistrovali. Dotyční mají být do příslušných zemí vraceni pokud možno do 48 hodin. Žádná speciální tranzitní centra na hranicích však podle dohody vznikat nemají.

Zrychlené azylové řízení na hranici a vracení migrantů do zemí první registrace však předpokládá uzavření příslušných dohod s těmito zeměmi. Například Itálie se opětovnému přijímání žadatelů o azyl odmítnutých na německo-rakouské hranici brání. Severoafrické země zase nechtějí na svém území tolerovat přijímací centra pro migranty zachráněné ve Středozemním moři. Tento koncept, který je rovněž součástí Seehoferova plánu, přitom mezitím přijala za svůj i Evropská unie.

Seehofer trvá na tranzitních centrech na německo-rakouské hranici

Na německo-rakouské hranici by měla vzniknout tranzitní centra pro migranty. Trvá na tom německý ministr vnitra Horst Seehofer, který dnes představil plán svého úřadu pro zvládnutí migrace. Seehofer zdůraznil, že nejde o plán vládní koalice. S ostatními stranami podle něj musí být jeho návrhy teprve projednány a koaliční ujednání z posledních dní nebyla zahrnuta do plánu, který chtěl Seehofer původně představit už před měsícem. Možná reakce Česka na migrační plán by se odvíjela od rozsahu opatření přijatých nejen Německem, ale i dalšími státy, sdělil ČTK český ministr vnitra Jan Hamáček.

Hlavním cílem je podle Seehofera zajištění pořádku a humánnosti. "Žádná země světa nemůže neomezeně přijímat uprchlíky," zdůraznil ministr na úvod své prezentace. Zdůraznil, že klíčová je ochrana vnějších hranic EU a v tom patří důležitá role agentuře Frontex. Seehofer ocenil, že jde o jednu z priorit nynějšího rakouského předsednictví v Evropské unii.

Seehofer dnes dal najevo, že trvá na pojmu "tranzitní centra", ačkoli jedna z koaličních stran, Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) taková zařízení odmítá. V Seehoferově plánu dále stojí, že na německo-rakouské hranici vznikne "nový hraniční režim", jenž má zabránit ve vstupu do Německa těm žadatelům o azyl, za jejichž azylové řízení je odpovědná jiná země EU. "Kvůli tomu zřídíme tranzitní centra, z nichž budou žadatelé o azyl vraceni přímo do příslušných zemí," slibuje Seehofer v dokumentu.

Jednotlivé body Seehoferova plánu už byly známy. Deník Süddeutsche Zeitung poznamenal, že to, co Seehofer označuje jako "mistrovský plán", je ve skutečnosti "jen chladný výčet byrokratických schválností".

Seehofer od začátku prosazoval zřizování center, v nichž by se přímo na hranicích odehrávalo celé azylové řízení a v nichž by měly své zástupce příslušné úřady a soudy. Tato myšlenka ale nemá velkou podporu ani v jednotlivých spolkových zemích.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU) a SPD minulý týden dosáhly dohody na opatřeních ke zpřísnění migrační politiky. Shoda panuje na rychlejším vracení migrantů do té země EU, kde se poprvé zaregistrovali. Dotyční mají být do příslušných zemí vraceni pokud možno do 48 hodin. Žádná speciální tranzitní centra na hranicích však vznikat nemají.

Zrychlené azylové řízení na hranici a vracení migrantů do zemí první registrace však předpokládá uzavření příslušných dohod s těmito zeměmi. Seehofer dnes řekl, že chce mít ještě tento měsíce jasno v tom, jaké dohody budou s ostatními státy EU uzavřeny. Očekává prý "obtížné rozhovory", které ale mají šanci na úspěch. "Čím méně může učinit Evropa, tím více nabývají na významu národní opatření," podotkl ministr.

Například Itálie se opětovnému přijímání žadatelů o azyl odmítnutých na německo-rakouské hranici brání. Severoafrické země zase nechtějí na svém území tolerovat přijímací centra pro migranty zachráněné ve Středozemním moři. Tento koncept, který je rovněž součástí Seehoferova plánu, přitom mezitím přijala za svůj i Evropská unie.

Seehoferův plán obsahuje 63 bodů. Podle jednoho z nich má být u soudně trestaných pachatelů ochrana poskytovaná Německem důkladně přezkoumána. Jestliže někdo uvedl, že mu v zemi původu hrozí nebezpečí, a přesto tuto zemi navštíví během azylového řízení, má jeho žádost o azyl padnout. Uchazeči dále mají mít podle Seehoferových představ povinnost aktivněji spolupracovat při objasňování své totožnosti. Se sankcemi mají rovněž počítat uprchlíci, kteří se řádně neúčastní integračních kurzů.

Kromě toho mají být podle záměrů ministra vnitra personálně posíleny soudy, mimo jiné v zájmu urychlení azylových řízení. Žadatelé o azyl se mají v budoucnu podílet na soudních výlohách.

První komentáře týkající se Seehoferova plánu dnes poukazují na to, že ministr představil dokument ve znění ze 4. července, takže ho vědomě neaktualizoval o výsledky koaličního ujednání z 5. července.

Seehofera dnes za jeho plán kritizovala koaliční SPD i opozice. "SPD nemá žádný zájem zažívat další uvádění letního divadla CSU," řekl místopředseda koaliční strany Ralf Stegner agentuře DPA. "Dodatečná jednání s SPD nebudou," ujistil Stegner. Šéf protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland naopak Seehoferovi vytkl, že jeho plán neznamená "žádný obrat v migrační politice".

Reakce ČR na Seehoferův plán by se odvíjela od rozsahu opatření přijatých nejen Německem, ale i Rakouskem nebo Slovenskem, řekl ČTK ministr vnitra Hamáček. Se svým německým protějškem se plánuje spojit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď