Hamáček připustil, že by mohl řídit určitou dobu i zahraničí - videopřenos

foto Předseda ČSSD Jan Hamáček (vpravo) a europoslanec Miroslav Poche, kterého ČSSD navrhla na ministra zahraničí, v rozhovoru s novináři v Lánech, kde se 22. června setkali s prezidentem Milošem Zemanem.

Praha - Pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka by bylo přijatelné, že by po nějakou dobu řídil v chystané vládě hnutí ANO a sociální demokracie i ministerstvo zahraničí, kdyby prezident Miloš Zeman odmítl Miroslava Pocheho. Kandidát na ministra vnitra Hamáček to řekl novinářům po schůzce se Zemanem v Lánech. Premiér Andrej Babiš (ANO) by s takovým řešením souhlasil. ČTK napsal, že s tím nemá problém.

Zemanovy výhrady vůči Pochemu trvají, podle Hamáčka to sdělí Babišovi. Při dnešní schůzce v Lánech prezident sociálnědemokratickému europoslanci doporučil, aby kvůli svým postojům k migraci a obviňování z korupce o funkci ministra zahraničí neusiloval, informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Za mě je akceptovatelné, že pokud by pan prezident odmítl nominovat Miroslava Pocheho, tak že by po nějakou dobu řízením ministerstva zahraničí byl pověřen předseda té koaliční strany, která toto ministerstvo má v gesci, to znamená sociální demokracie a to znamená moje osoba," řekl Hamáček. Umožnilo by to podle něho postoupit ke jmenování vlády a k hlasování o důvěře kabinetu ve Sněmovně, které se předpokládá ve středu 11. července.

Videopřenos po setkání Zemana s Pochem a Hamáčkem:

Zeman v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes uvedl, že by souhlasil s tím, aby funkce ministra zahraničí zůstala dočasně neobsazená a ministerstvo by řídil Hamáček. Hamáček zdůraznil, že případné vedení dvou resortů určitě není na 3,5 roku. "Cílem všech bude najít co nejrychleji stabilní řešení, které hlavně nebude destabilizovat oba ty resorty," uvedl.

Většina předsedů krajských organizací se v úterní anketě ČTK shodla na tom, že ČSSD by měla na Pocheho nominaci trvat. První místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola zastává jiný názor. "Jsem přesvědčen, že úkolem vedení ČSSD je respektovat výsledky referenda a dokončit proces ustavení koaliční vlády. Jedno jméno by v tomto procesu nemělo být nepřekonatelnou překážkou," napsal dnes na facebooku. Hamáčka by v řešení, že by řídil i zahraničí, podpořil.

Poche řekl, že se Zemanem debatovali asi hodinu a půl, jednání bylo podle nominanta ČSSD "otevřené a sympatické". Diskutovali podle europoslance "všechny možné aspekty fungování zahraniční politiky" včetně čtyř výhrad, které proti němu Zeman v minulých dvou měsících vznášel. Oba politici se, jak Poche uvedl, shodli na všech bilaterálních vztazích s partnery. "I přes delší debatu jsme asi nenašli, podle tiskového vyjádření kanceláře prezidenta, shodu v oblasti migrační politiky," podotkl.

Pocheho ale překvapila "ostrá" vyjádření prezidentova mluvčího, který napsal, že Poche je obviňovaný z korupce. "O tom nezaznělo během té schůzky ani slovo," zdůraznil Poche. "V normální demokratické zemi už bych se chtěl právně bránit. Neudělám to, protože nechci vyvolávat další spor s někým z okolí pana prezidenta," pokračoval. Výrok pokládá za nevhodný a zasahující do jeho osobního života.

Poche a Hamáček byli prvními novými adepty do vlády, které Zeman přijal. S dalšími - Taťánou Malou, Martou Novákovou, Petrem Krčálem a Antonínem Staňkem, by se měl sejít podle České televize v pondělí. Hrad zatím informaci nepotvrdil.

Zatímco pět nominantů ČSSD do vlády je známo už delší dobu, Babiš zveřejnil kandidáty ANO až dnes. "Některá ta jména, které tam zazněla, jsou překvapením," řekl Hamáček. Babiše se chce ptát na nominantku na ministryni spravedlnosti Malou, proč prý ona je tou nejkvalitnější kandidátkou "zejména vzhledem k jejím minulý výrokům". I jiní politici připomínají její slova o možném odkladu Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období.

Zeman v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) uvedl, že už dříve odmítl jako prezident jmenovat ministra a vedení úřadu převzal jiný člen vlády. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přinesl Zemanovi návrh na jmenování Tomáše Prouzy ministrem průmyslu a obchodu a po Zemanově odmítnutí na svém návrhu netrval a dočasně se stal ministrem průmyslu sám, uvedl prezident. "Za poměrně krátkou dobu mi přinesl návrh na nového ministra Jiřího Havlíčka, kterého jsem akceptoval," dodal. Věc se tak podle Zemana vyřešila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je úterý 19. února 2019

Očekáváme v 15:00 12°C

Celá předpověď