Hamáček požádá vládu o peníze na mimořádné odměny pro policii a hasiče

foto Ilustrační foto - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Praha - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude po vládě žádat, aby ze státního rozpočtu uvolnila zhruba 770 milionů korun na mimořádné odměny pro hasiče a policisty za boj s pandemií. Příslušníci bezpečnostních sborů by měli dostat 20.000 korun na osobu, řekl dnes ministr po jednání s odbory. Mimořádné odměny bude chtít pro vojáky i ministerstvo obrany, řekl ČTK jeho mluvčí Jan Pejšek. Ministerstvo vnitra také od počátku června začne vyplácet policistům, kteří nemají zajištěno stravování na pracovišti, 39 korun denně na jídlo.

"Já jsem přesvědčen že policisté, hasiči, ale i další - celníci, vojáci, kteří byli nasazeni v boji proti pandemii, si zaslouží odměnu, stejně jako jsme odměnili zdravotníky, pracovníky hygienických stanic a sociální pracovníky," prohlásil Hamáček. Peníze by podle něj měli dostat ti, kteří byli opravdu nasazeni v terénu, nikoli nadřízení. Odměna by se proto měla týkat jen příslušníků prvních až osmých platových tříd. Odměnit tak chce ministr za svůj resort zhruba 28.000 lidí, bude však jednat s dalšími ministerstvy o odměnách pro celníky či vojáky.

Mluvčí ministerstva obrany Pejšek ČTK potvrdil, že obrana s vnitrem o odměnách pro vojáky jedná. Pro vojáky nasazené v boji s koronavirem bude žádat stejné odměny jako Hamáček pro policisty a hasiče.

S odbory se Hamáček dohodl, že po 11 letech uvolní peníze na stravování policistů. "Jsou to stejné peníze, které jsou vypláceny v rámci resortu vnitra úředníkům jako ta základní částka," uvedl ministr. Rozhodnutí se týká 43.000 příslušníků. Vnitro má podle něj peníze na jídlo pro policisty v rozpočtu - do konce roku jde o 215 milionů korun. Podle Zdeňka Drexlera z Unie bezpečnostních sborů je však nyní potřeba zajistit, aby policisté příspěvky dostávali i v příštích letech a aby se do budoucna částka i zvýšila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď