Vláda o otevření skiareálů podle Havlíčka ani nehlasovala

foto Ilustrační foto - Lyžaři s respirátory čekají 23. ledna 2021 na otevření lanovky v lyžařském areálu Telnice u Ústí nad Labem. Provozovatel nakonec provoz areálu nespustil, i když to přes vládní opatření proti šíření koronaviru plánoval. Policie na místě provozovatele upozornila na platnost usnesení, které zakazuje přepravu lidí za účelem lyžování.

Praha - Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani nehlasovala. Situace se podle něj nelepší, velmi obezřetní jsou i v okolních zemích, napsal ministr ČTK. Zatímco Havlíček usiloval o otevření lyžařských středisek od pátku, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) není situace na to, aby mohly začít fungovat, řekl dnes.

Havlíček přinesl na pondělní jednání kabinetu návrh na zahájení provozu skiareálů od 29. ledna, byl ale pověřen, aby do dnešního dne připravil přísnější podmínky pro případné otevření. Zásadní měl být kromě snížení kapacity přepravních zařízení a řízení front systém kontrol a následků za nedodržování opatření ve skiareálech. S tím měla podle Havlíčkova návrhu pomáhat policii Česká obchodní inspekce. Otevření sjezdovek prosazovala rovněž KSČM při úterním hodnocení toleranční dohody s vládním ANO.

"Bohužel situace se nelepší, v pondělí to vypadalo lépe," napsal dnes večer Havlíček ČTK. Doplnil, že respektuje názor ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten minulý týden řekl, že z epidemiologického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a v pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po ČR. Vyššího pohybu se obává i Hamáček, i proto otevření skiareálů nepovažuje nyní za zodpovědný krok.

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek, cestovního ruchu a sportu naopak opakovaně vyzývají vládu k otevření sjezdovek. Jako hraniční termín uvedli právě pátek. Situace se podle nich stává neúnosnou. Skiareály mohly od 13. března loňského roku fungovat kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením jen týden, ztratily tak asi deset týdnů provozu. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí nákladů, areály nutně potřebují začít fungovat, aby nezkrachovaly, řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot.

Zahájení provozu v průběhu února už podle Knota nic nevyřeší, zimní sezona pro většinu areálů končí kolem 15. března. "Provozovatelé chtějí jasnou a podloženou odpověď, jakým nebezpečím je pro epidemiologickou situaci jedoucí lanovka a vlek. Pokud ji nedostanou, nelze se potom divit části provozovatelů, kteří hovoří o řízené a dlouhodobé likvidaci oboru, nebo zvažují žaloby na způsobené škody," uvedly organizace cestovního ruchu v otevřeném dopise vládě zaslaném tento týden.

Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle AHS jednu až 1,2 miliardy korun. V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď