Hamáček chce s ostravskou ČSSD řešit Paroubkovu nominaci

foto Expremiér Jiří Paroubek na snímku ze 7. srpna 2013.

Ostrava - Předseda ČSSD Jan Hamáček chce s ostravskými sociálními demokraty hledat řešení sporu o nominaci bývalého premiéra Jiřího Paroubka do podzimních senátních voleb. Novinářům dnes řekl, že podle pravidel kandidát za ČSSD musí projít schvalovacím procesem včetně hlasování předsednictva, což už možné není. Nevyloučil nicméně revokaci pátečního usnesení předsednictva, které Paroubkovo nominaci zamítlo. Ostravská okresní organizace ČSSD v pondělí požádala o nové projednání Paroubkovy nominace.

"Technicky by bylo možné svolat předsednictvo, ale někdo by musel navrhnout revokaci toho usnesení," uvedl dnes Hamáček. Minulý týden se vyslovil pro podporu Paroubka, po hlasování odmítl věc komentovat. Paroubek v pondělí v Ostravě řekl, že rozhodnutí předsednictva vnímá jako svého druhu podraz a že určitě kandidovat bude. Ostravští sociální demokraté jsou připraveni nasbírat pro jeho kandidaturu 1000 podpisů od občanů, které by potřeboval jako nezávislý kandidát.

Okresní organizace požádala předsednictvo, aby se v co nejkratší době sešlo a Paroubkovu kandidaturu projednalo znovu. Je přesvědčena o tom, že Paroubkovu nominaci příznivě přijali místní členové strany, voliči i média a že ho političtí soupeři považují za velmi silného kandidáta

Podle ostravské ČSSD už v minulosti předsednictvo sociálním demokratům v Ostravě "házelo klacky pod nohy", například škrtáním kandidátů při minulých sněmovním volbách či nařízenou přeregistrací. "Výsledkem byl nejhorší volební výsledek ČSSD při volbách do Sněmovny v roce 2017. Neopakujme staré chyby," uvádí se v usnesení.

Paroubek by mohl kandidovat ve volebním obvodě 71 Ostrava-město. V květnu uvedl, že na podzim zváží případný vstup do ČSSD. Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Z politiky odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy uvedl, že se bude věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem i předsedou strany. Sociální demokraty vedl v letech 2006 až 2010, kdy přes vítězství ve sněmovních volbách nedokázal znovu vládu sestavit. Minulý rok Paroubek usiloval o návrat do ČSSD, obvodní výkonný výbor v Praze 5 ale tehdy jeho žádost nepodpořil.

Lhůta pro nominace na senátory v 27 z 81 senátních volebních obvodů, v nichž se bude 5. a 6. října v prvním kole volit, skončí 31. července.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď