Hamáček by se měl podle Jurečky omluvit za výzvu opírající se o Luxe

foto Ilustrační foto - Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Praha - Výzva předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka, aby lidovci hlasovali ve sněmovních volbách pro ČSSD, protože hlas pro jejich koalici s ODS a TOP 09 neodpovídá jejich hodnotám, pobouřila lídry KDU-ČSL i rodinu bývalého předsedy lidovců Josefa Luxe. Na někdejšího lídra KDU-ČSL se odvolal Hamáček ve čtvrteční debatě předsedů stran v České televizi. V dnešní debatě serveru Blesk.cz uvedl, že jeho výrok vycházel z programových východisek KDU-ČSL a že se nikoho nechtěl dotknout. V debatě účast lidovců v koalici zpochybnil i premiér Andrej Babiš (ANO).

"Koalice Spolu vás nereprezentuje, hlas pro Spolu je hlas pro ODS," uvedl dva dny před hlasováním ve čtvrteční debatě Hamáček. Lidovci se sociálními demokraty podle něj hájili rodinné hodnoty, přičemž ODS byla proti. "Máme hodně společného a jsem přesvědčen, že kdyby byl Josef Lux v této situaci, volil by sociální demokracii," uvedl. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky Hamáček postupoval neférově a měl by se omluvit. Dnes Hamáček doplnil, že Lux svého času bojoval proti zavedení školného a že se lidovci v koalici Spolu "rozpouští". Svým výrokem se prý ale nechtěl nikoho dotknout.

Vdova po bývalém lidoveckém předsedovi Věra Luxová se po Hamáčkově výroku postavila za koalici Spolu. "Důrazně odmítám tvrzení pana Hamáčka, že by můj manžel Josef Lux volil ČSSD. Já i moje rodina aktivně podporujeme koalici Spolu a jako hrdí členové KDU-ČSL vyzýváme všechny lidovce k volbě koalice Spolu. Program koalice Spolu je postaven na modelu sociálně tržního hospodářství, který můj manžel vždy podporoval," uvedla v tiskové zprávě KDU-ČSL.

Podle Jurečky byla Hamáčkova argumentace hodně za hranou férové diskuse. Poukázal na postoj Luxové a vyzval předsedu ČSSD k omluvě. Na twitteru připomněl, že Lux nesouhlasil s takzvanou opoziční smlouvou mezi sociálními demokraty vedenými tehdy současným prezidentem Milošem Zemanem a ODS Václava Klause a inicioval vznik Čtyřkoalice. Určitě by podle něj ČSSD nevolil a už vůbec ne tu, která ničí Česko ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše, kterou podporují komunisté. Babiš v debatě připomenul, že lidovci působili v minulém volebním období s hnutím ANO a sociálními demokraty v jedné vládě. I podle něj do koalice s ANO a ODS nepatří. "Podobnou chybu neuděláme," uvedl k tomu Jurečka. "Zoufalí lidé dělají zoufalé věci," komentoval Hamáčkova slova o Luxovi koaliční lídr na premiéra - předseda ODS Petr Fiala.

Lux stál v čele KDU-ČSL osm let v dekádě po listopadu 1989. Dlouholetý místopředseda vlády a ministr zemědělství dovedl lidovou stranu na pozice, z nichž řadu let výrazně ovlivňovala či ovlivňuje politické dění v Česku. Jeden z nejrespektovanějších českých politiků 90. let minulého století zemřel ve věku 43 let v listopadu 1999. Odborníci i politici se shodují v tom, že díky Josefu Luxovi se z lidové strany po roce 1989 podařilo vytvořit důležitou politickou sílu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 24. května 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď