Halou královopolského nádraží zněla Česká mše vánoční, budovu čeká demolice

foto Královopolský chrámový sbor a Tišnovský komorní orchestr odehrál Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby v hale královopolského nádraží, která by se měla nejpozději v roce 2024 bourat, 18. prosince 2022, Brno.

Brno - Halou královopolského nádraží v Brně se rozezněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. V sedm desetiletí starém prostoru se sešlo tolik lidí, kolik tato hala dlouho nepamatuje a zřejmě už nic podobného ani nezažije. Správa železnic má v plánu ji příští rok zbourat a postavit novou, menší a modernější nádražní halu. Mši zahrály společně Tišnovský komorní orchestr a Královopolský chrámový sbor.

Fotogalerie

"Dva roky jsme měli od vánočního hraní kvůli covidu prázdniny. Inspirovali jsme se v Praze, kde se Rybovka hraje na nádraží, hrává se i v brněnské Alfa pasáži. Tak jsme ji nastudovali taky a chtěli jsme jít mezi lidi," řekl ČTK dirigent tišnovského souboru Tomáš Křemen. V odjezdové hale panovala vánoční atmosféra s vánočním stromem, příchozí mohli také přispět na charitu Společnosti pro ranou péči.

Velkolepě pojatým nádražním prostorem tak zněly 45 minut varhany s dalšími nástroji a sborovým zpěvem v podání 65 muzikantů. "Oblastní ředitelství Správy železnic nám vyšlo ve všem vstříc a pomohlo nám, vypnuté bylo i staniční hlášení. Kolegové z obou souborů byli poměrně nadšeni. Hráli jsme venku, hrajeme v kostelech, ale na nádražích jsme ještě nehráli," řekl Křemen.

Na královopolské nádraží padla volba kvůli ideálnímu prostoru, ale i proto, že lidé z Tišnovska při cestách do Brna pravidelně procházejí právě tímto nádražím. "A s kolegy z Králova Pole už dlouho spolupracujeme, déle než jsem dirigentem. A s kým jiným hrát, když jsme v Králově Poli," poznamenal Křemen.

Rybovka vznikla na sklonu 18. století a příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď