Hala Vincentka láká na interaktivní expozici o minerálních vodách

foto V hale Vincentka v Luhačovicích na Zlínsku otevřeli 14. září 2019 stálou interaktivní expozici o vzniku a významu luhačovických minerálních vod.

Luhačovice (Zlínsko) - Zástupci Lázní Luhačovice v hale Vincentka otevřeli stálou interaktivní expozici věnovanou vzniku a významu luhačovických minerálních vod. Přístupná je v nikách na ochozu haly, doplňuje ji relaxační zóna. Vznik expozice přišel na čtyři miliony korun bez DPH, většinu nákladů kryje dotace z evropských fondů, řekl ČTK generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha.

Fotogalerie

Lázeňským areálem podle něj projde zhruba milion lidí ročně. "To jsou návštěvníci, kteří jdou za krásou parku, možná napít se pramene, ale nic moc se nedozví. A my v nich chceme probudit zájem. Zpřístupnit jim veřejnou expozici, která je zdarma, která je donutí se zastavit a probudí v nich zájem třeba se sem vrátit, přijet na pobyt, vyzkoušet léčbu a dozvědět se ještě mnohem víc o Luhačovicích," uvedl Bláha.

Expozice se věnuje geologii, mineralogii a paleontologii, chemické stránce Vincentky a jejím léčebným účinkům, minerálku představuje i z historického hlediska. Zabývá se také urbanismem a architekturou Luhačovic. Informace podává prostřednictvím světelných panelů, doplňují je animace na monitorech.

Na obou přístupových schodištích jsou osazené bloky z pískovce a andezitu, které se díky ukotvení a zrcadlení na první pohled jakoby vznášejí v prostoru. Zvolený motiv vlnící se mořské hladiny má navozovat pocit relaxace, zároveň odkazuje na mořský původ Vincentky. Součástí projekce je také šum mořských vln, koberec pískové barvy evokuje mořské dno či pláž. Relaxační zóna je vybavena křesly, v nichž si mohou návštěvníci odpočinout.

V hale jsou vystaveny i historické lahve na minerálku, model pomníku Dr. Veselého z Lázeňského náměstí, skleněná lázeňská pítka nebo vzorky původní mozaiky a skla z kolonády. K zajímavostem expozice patří také tři originální zkameněliny připomínající období, kdy zdejší minerální vody vznikaly. Jde o zub třetihorního žraloka, mamutí stoličku a fosilní stopu.

Hala Vincentka s nejznámějším luhačovickým pramenem se po opravách otevřela lidem v srpnu. Prostor je využívaný i pro kulturní a společenské akce. Její kompletní obnova je součástí rekonstrukce přilehlé lázeňské kolonády, hotová by měla být na podzim. V hale i po otevření pokračují dokončovací práce, zejména restaurování sloupů z umělého mramoru.

Kolonáda s halou Vincentka patří mezi kulturní památky. Rekonstrukce kolonády, haly i dalších objektů v lázeňském areálu bude stát asi 104 milionů korun, z toho evropská dotace by měla činit přes 98 milionů korun. Objekty získají původní podobu. Postaveny byly mezi lety 1947 až 1950 podle návrhu architekta Oskara Pořísky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 13. července 2020

Očekáváme v 11:00 21°C

Celá předpověď