Gubernátor: Raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj, 25 mrtvých

foto Police officers check the bags of killed civilians after a Russian rocket attack in Zaporizhzhia, Ukraine, Friday, Sept. 30, 2022. A Russian strike on the Ukrainian city of Zaporizhzhia killed at least 23 people and wounded dozens, an official said Friday, just hours before Moscow planned to annex more of Ukraine in an escalation of the seven-month war. (AP Photo/Viacheslav Tverdokhlib)

Kyjev/Moskva - Nejméně 25 lidí dnes zahynulo a další desítky byly zraněny při raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

"Zatím víme o 23 mrtvých a 28 zraněných. Všichni civilisté," napsal krátce po oznámení útoku na telegramu gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. Na místě podle něj zasahovali záchranáři, lékaři a další krizové složky. Ukrajinská prokuratura následně oznámila, že si ruský útok vyžádal 25 mrtvých a 50 zraněných, mezi oběťmi jsou i děti. Útok ruské síly spustily okolo 7:30 místního času (6:30 SELČ), dodala prokuratura.

Tvrzení válčících stran nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko útok rovněž přisoudil Rusku a na sociálních sítích zveřejnil snímky z místa útoku, včetně leteckého záběru kráteru vedle dvou řad stojících aut.

Střela dopadla vedle konvoje nedaleko kontrolního stanoviště ve Vasylivce, zhruba 50 kilometrů jižně od Záporoží, napsal ruskojazyčný server BBC. Jde o jediné v současnosti fungující stanoviště, kudy mohou civilní vozidla vstoupit na Ruskem okupované území.

Lidé přes toto kontrolní stanoviště pravidelně jezdí do měst a vesnic kontrolovaných ruskými vojáky, aby "podpořili své příbuzné, dovezli civilistům nezbytné léky a vrátili se zpátky", uvedl starosta Melitopolu Ivan Fedorov. Toto okupované město leží o dalších 60 kilometrů dál na jih.

Svědek agentury Reuters viděl asi 12 těl, čtyři z nich v autech. Střela podle něj při dopadu zasypala střepinami stojící vozidla, vysklila okna a nechala po sobě kráter. Žena, která se představila jako Natalija, agentuře Reuters řekla, že s manželem navštívili své děti v Záporoží a vraceli se za 90letou matkou. "Byli jsme ušetřeni. Je to zázrak," uvedla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku označil Rusko za krvežíznivý a "teroristický stát".

O útoku na telegramu informoval i člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov, podle kterého je nejméně 23 mrtvých a 34 zraněných civilistů. Ti podle něj naopak prchali z ukrajinského území do části oblasti, kterou považují za osvobozenou.

Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února, opakovaně i přes nashromážděné důkazy a svědectví odmítá, že útočí na civilisty. Při svém vojenském tažení Moskva obsadila část ukrajinské Záporožské oblasti a na okupovaném území uspořádala hlasování, které označuje za referendum o připojení k Rusku. Podle výsledků, které Kyjev a Západ neuznávají, se tamní obyvatelé vyslovili pro připojení území k Rusku. Anexi čtyř ukrajinských oblastí dnes podle Kremlu oficiálně oznámí ruský prezident Vladimir Putin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď