Guaidó vyzval Evropu k zesílení sankcí proti Madurově režimu

foto Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó.

Berlín - Venezuelský opoziční předák a desítkami zemí uznávaný prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó vyzval Evropu k zesílení finančních sankcí vůči režimu venezuelského vůdce Nicoláse Madura. V rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Der Spiegel tak 35letý politik reagoval na středeční události, kdy venezuelská vláda označila německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera za nežádoucí osobu a vyzvala, aby do 48 hodin odcestoval. Mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové dnes řekla, že Evropská unie doufá v přezkoumání kroku Caracasu, a německý ministr zahraničí Heiko Maas zdůraznil, že německá podpora prozatímnímu prezidentovi Guaidóovi trvá.

Venezuelský opoziční předák a desítkami zemí uznávaný prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó vyzval Evropu k zesílení finančních sankcí vůči režimu venezuelského vůdce Nicoláse Madura. Reagoval tím na středeční krok Madurova režimu, který vyzval německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera k opuštění země. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová dnes tento postup odsoudila s tím, že přispívá k růstu napětí. Spojené státy pohrozily rozšířením sankcí na banky podporující Madura, uvedla agentura Reuters.

"Venezuela žije pod diktaturou, toto počínání představuje výhrůžku vůči Německu. Maduro zastává prezidentský úřad ilegálně. Nemá oprávnění vyhlašovat velvyslance nežádoucí osobou," řekl Guaidó v rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Der Spiegel. Pětatřicetiletý opoziční lídr poděkoval Německu za poskytnutou humanitární pomoc.

Caracas ve středu označil Krienera, který patří k diplomatům uznávajícím za prezidenta Guaidóa, za nežádoucí osobu a vyzval jej, aby do 48 hodin odcestoval. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes zdůraznil, že německá podpora Guaidóovi trvá.

"Režim ohrožuje velvyslance nejen verbálně, ohrožena je i jeho fyzická nedotknutelnost," dodal vůdce venezuelské opozice, kterého německý velvyslanec společně s několika dalšími diplomaty otevřeně podpořil při jeho návratu z režimem nepovolené cesty do zahraničí. Maduro ambasadora obvinil z vměšování do vnitřních záležitostí země.

Evropské země by nyní podle Guaidóa měly nejdřív vykázání německého velvyslance jasně odmítnout. "Pak by měly především zostřit finanční sankce vůči režimu," prohlásil Guaidó.

EU podle dnešního prohlášení Mogheriniové Krienerovo vyhoštění "důrazně odsuzuje". "Opatření omezující diplomatickou práci pouze přispívají k růstu napětí a jsou překážkou v politické cestě z této krize," uvedla šéfka unijní diplomacie.

Zvláštní americký zmocněnec pro Venezuelu Elliott Abrams pohrozil zejména bankám podporujícím Madurův režim, že na ně Washington "rozšíří síť" sankcí, kterými se snaží odříznout autoritářského vůdce od finančních zdrojů. Během dnešního vystoupení v americkém Senátu rovněž podotkl, že USA nechystají vojenskou intervenci.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas už ve středu označil krok Venezuely za nepochopitelný a zdůraznil, že Německo a další evropské země budou nadále podporovat Guaidóa. Kriener se podle něj vrátí do Berlína ke konzultacím. Guaidó však Spiegelu řekl, že německého diplomata požádal, aby ve Venezuele zůstal.

Dnes Maas prohlásil, že pondělní přítomnost zahraničních diplomatů na caracaském letišti pomohla zabránit zatčení Guaidóa po jeho příletu ze zahraničí. Krienera výslovně požádal, aby se k ostatním diplomatům na letišti připojil.

Maas zdůraznil, že podpora německé vlády Guaidóovi trvá. "Tato podpora je nezvratná a tak to i zůstane," podotkl Maas. Rozhodnutí Madurova režimu prohlásit Krienera za nežádoucí osobu je podle něj pro spolkovou vládu zcela nepochopitelné a také nepřijatelné. Kriener by se měl do Německa vrátit v sobotu.

Podle Guaidóa chce Maduro vyhoštěním velvyslance pouze ukázat, že má stále moc. "Ale těmi jedinými, kdo za ním ještě stojí, jsou ozbrojené síly," poznamenal. Zároveň však upozornil, že i vojákům se daří den ode dne hůř. "Přes 80 procent chce změnu. Nedokážou žít ze svého žoldu, jsou pronásledováni," poznamenal Guaidó.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 11:00 25°C

Celá předpověď