Grygárek vysoudil dalších 520.000 korun za své nezákonné stíhání

foto Někdejší náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek u Městského soudu v Praze, který 13. října 2021 projednával Grygárkovo odvolání ve věci odškodného od státu za trestní stíhání.

Praha - Odvolací soud dnes přiřknul bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi 520.000 korun jako odškodnění za dlouholeté nezákonné stíhání. Spolu se 480.000 Kč, které mu ministerstvo vyplatilo již dříve, tak právník dostane od úřadu milion a úroky. Verdikt je pravomocný. Nárok na omluvný dopis od ministerstva Grygárkovi přiznal již prvoinstanční soud, úřad se proti rozhodnutí neodvolával.

Někdejší náměstek vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil od roku 2013 obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Grygárkovo stíhání však nakonec zastavily soudy - částečně proto, že žalovaný skutek nebyl trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Muž vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení.

Grygárek požadoval od státu za způsobenou nemajetkovou újmu celkově 3,5 milionu korun, tedy půl milionu za každý započatý rok stíhání. Uváděl, že trestní kauza zasáhla do všech sfér jeho osobnosti - poškodila jeho čest a pověst, jeho ekonomickou situaci i rodinný život. Prvoinstanční soud však jeho nároky neuznal s tím, že ministerstvo tyto následky v přiznané částce 480.000 korun již zohlednilo.

Odvolací senát pražského městského soudu se s prvoinstančním soudem neztotožnil. "Za adekvátní částku pro posouzení nemajetkové újmy, která žalobci vznikla, považujeme částku jeden milion korun," prohlásila dnes členka senátu Jana Zaoralová. Senát při rozhodování podle soudkyně přihlédl k tomu, že vedle Grygárkova stíhání "probíhal paralelní mediální proces". Senát poukázal na úniky ze spisu i na to, že se informace o mužově obvinění objevila v médiích dříve, než byla bývalému náměstkovi VSZ v Praze doručena.

"Veřejnost si na základě těchto informací učinila své závěry o vině žalobce," uvedla Zaoralová. Ani zastavení stíhání podle ní názor lidí nezměnilo. Za další důvod pro přiznání vyšší částky pak soud uvedl fakt, že byl Grygárek stíhán za skutek, který není trestným činem.

Odvolací soud opětovně zamítl Grygárkův požadavek, aby omluvný dopis úřadu osobně podepsal ministr spravedlnosti. Se současnou ministryní Marií Benešovou (za ANO) se Grygárek dříve soudil kvůli tomu, že ho označila za součást justiční mafie. Benešová se mu za to musela v roce 2010 omluvit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď