Grygar má autorský rekord, jeho obraz se prodal za 1,550.000 Kč

foto Obraz průkopníka zvukomalby Milana Grygara z roku 1987.

Praha - Obraz průkopníka zvukomalby Milana Grygara z roku 1987 se dnes v Praze vydražil za 1,550.000 korun, což je umělcův autorský rekord. ČTK to dnes sdělil Albert Trnka, výkonný ředitel společnosti European Arts, která večerní aukci poválečného a moderního výtvarného umění pořádala. Prodány byly i obrazy Theodora Pištěka nebo Josefa Šímy.

"Grygarův obraz ze slavného cyklu černých obrazů vydražil sběratel po napínavém souboji dražitelů na sále a telefonu," uvedl Trnka. Poetika Grygarových černých obrazů je založena na vzájemném kontrastu černé plochy a ostré barevnosti vložených linií do zdánlivě prázdného prostoru. Prodané dílo je podle popisu v aukčním katalogu výtečným příkladem umělcovy jemné, ale silné práce a též nádherným příkladem autorovy tvorby z 80. let, kdy započal pracovat s námětem černé plochy kosmu a linie světla.

Cena Pištěkova obrazu Kočka s holubicí II se dnes vyšplhala na 1,240.000 Kč, což je téměř dvojnásobek vyvolávací ceny. Obraz pocházel z majetku automobilového závodníka Olega Ruboše, který společně s Pištěkem tvořil posádku Saabu 96 na Rallye Vltava v roce 1965.

Další zajímavou a napínavou položkou aukčního večera se stal obraz Josefa Šímy Kompozice z roku 1970. Nový majitel za něj zaplatí 2,852.000 korun. Plátno esenciální povahy pochází z významné sbírky předního znalce moderního umění Jeana Leymarieho. Od autora ho dostal jako dar za přípravu výstavy a katalogu jeho retrospektivy, která se uskutečnila v roce 1968 v Paříži.

Na začátku aukce byly draženy také tři neobvyklé položky. Svázané kabelové bužírky, plyšový šmoula a opálený měděný smotek původně patřily obyvatelům bývalé bezdomovecké osady zvané Dýmová hora, která je ústředním tématem nového projektu umělce Epose 257. Předměty byly vydraženy celkem za 90.000 Kč. Polovinu vydražených peněz rozdělí umělec mezi projekty a instituce, které se dlouhodobě zabývají problematikou bezdomovectví. Druhou polovinu věnuje dalšímu rozvoji projektu Dýmová hora, jehož součástí je i otázka řešení přístřeší pro lidi bez domova.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď