Grolich: Škody na veřejném majetku budou nejméně 12 miliard korun

foto Internát střední školy 26. června 2021 v Hodoníně po čtvrteční silné bouři, krupobití a tornádu.

Brno - Škody po bouřkách na jižní Moravě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. ČTK to řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout. Stát připravuje dotace pro zasažené podnikatele, mohli by dostat až 80 procent z hodnoty zničeného majetku, řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Grolich uvedl jako příklad veřejného majetku zničenou střední školu v Hodoníně, na níž je škoda ve stovkách milionů korun. Veřejný majetek podle něj zahrnuje majetek obcí, kraje, ale také například elektrifikaci. Elektrické dráty jsou poškozené. "Škody na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší," zdůraznil Grolich.

Hejtman řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u Státního evropského fondu solidarit. "Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme. Přesné vyčíslení ale ještě nemáme,“ uvedl Grolich.

Do majetku kraje nebo obcí patří například školy, domovy seniorů, nemocnice, ale také obytné domy a podobně. Například v Hodoníně bouřka poničila krajský domov seniorů.

Video: V Hodoníně bouřky zničily dům seniorů, školy i stadion
27.06.2021, 20:00, autor: Lenka Horáková, zdroj: ČTK

Hejtman dnes také řekl, že domů k demolici bude víc než 70. Obce budou podle něj dál procházet statici, aby policisté mohli označit nemovitosti, kam je nebezpečné vkročit. "Já jsem přesvědčen, že domů se bude bourat víc," uvedl. Kromě objektů, které označí za nebezpečné statik, podle něj budou i případy, kdy lidé budou bourat domy, jejichž zbourání sice statik nenařídil, ale oni sami si budou chtít postavit nový. "Někteří lidé ty domy prostě začali demolovat, živelně, což je prostě problém hlavně z hlediska toho bezpečí, a částečně i formální," řekl Grolich v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Hejtman podle vyjádření pro Českou televizi očekává, že současný stav nebezpečí vyhlášený na 30 dní bude nutné prodloužit. Vláda to podpoří, řekla Schillerová.

Dotace pro podnikatele, kterým bouře zničila majetek, nyní společně připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s ministerstvem financí. Podle Schillerové obě ministerstva přesnou podobu dotací dolaďují, výše kompenzací by však mohla dosahovat až 80 procent z hodnoty poničeného majetku.

Ministryně také připomněla, že stát plánuje poskytnout na škody po bouři lidem dva miliony jako nenávratnou dotaci. Kompenzaci by podle ní měli dostat všichni postižení, i nepojištění. Schillerová původně uvedla, že u pojištěných lidí by se měla podpora krátit o úhrady, které dostanou od svých pojišťoven. Vysvětlila to tím, že nelze škody kompenzovat dvakrát. Nepojištění lidé by pak dostali celou částku. Odpoledne ale ministryně na twitteru uvedla, že dotace se nakonec krátit o pojistku nebudou. "Její výše bude pro všechny stejná. Detaily teď finalizujeme. Rozhodně musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se v případě řádění živlu vyplatí," napsala ministryně na svém účtu. Stát vedle dotací lidem nabídne také zvýhodněné úvěry ve výši až tří milionů korun s jednoprocentním úrokem na 30 let.

Případné krácení kompenzací pro pojištěné se nelíbilo například starostce tornádem zasažené obce Hrušky Janě Filipovičové. "Mám obavu, že lidé, kteří si dosud platili pojistku, se takto do budoucna raději rozhodnou už dál nepojišťovat," uvedla. Zároveň však byla ráda, že podporu dostanou všichni. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula k dotacím pro občany řekl, že jsou podle něj příliš nízké a stát by je měl zvýšit.

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část republiky. Na jižní Moravě si vyžádaly nejen rozsáhlé materiální škody, ale také šest obětí a desítky zraněných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď