Grand Prix Zlaté Prahy má snímek o osudech bratrů Kühnových

foto Česká televize - logo.

Praha - Hlavní cenu 57. ročníku festivalu Zlatá Praha obdržel německý snímek Bratři Kühnovi - jazz napříč hranicemi, který popisuje osudy slavných hudebníků. Režisér Stephan Lamby v něm zprostředkovává neobyčejný příběh Joachima a Rolfa Kühnových, kteří se vydali různými životními cestami. Portrét dvou jazzových hudebníků zvítězil v konkurenci stovky děl ze 17 zemí. Česká televize rozdala jednotlivé ceny výhercům po skypu. Závěrečný večer se měl původně konat na Nové scéně Národního divadla, pořadatelé ho však kvůli pandemii koronaviru nahradili on-line vysílanou verzí bez diváků.

"Je to příběh o lásce a porozumění mezi bratry, kteří se vydali jinými cestami, o dětství ve ztraceném státě, uměleckých inspiracích, hudebních kariérách, stáří, nemoci a smrti. Také je to příspěvek k historii německé i světové hudby, z níž nejde odstranit drama války. Ačkoliv občas působí improvizovaně, nikdy neztrácí svou silnou dramatickou strukturu," uvedla k udělení Grand Prix Zlaté Prahy porota, které předsedal Markus Wicker, šéfredaktor a producent společnosti Schweizer Radio und Fernsehen.

Na přehlídce filmů s taneční a hudební tematikou uspěli i čeští autoři. Martin Kubala, režisér snímku Jeden rok v životě Jiřího Kyliána, obdržel za portrét světového choreografa českého původu ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. V kategorii Český křišťál - Záznamy inscenačního umění zvítězil záznam představení Její pastorkyňa v nastudování Národního divadla Brno v režii Martina Glasera. Česká televize pořídila záznam operní inscenace v rámci festivalu Janáček Brno v říjnu 2019. Zvláštní uznání za kulturní počin převzal kreativní producent Jiří Hubač za pořad Šun Devloro. Záznam mimořádného koncertu u příležitosti oslavy Mezinárodního dne Romů režíroval Michael Beyer.

V kategorii Český křišťál - Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál britský film Spánek Maxe Richtera, ve kterém režisérka Natalie Johnsová sleduje skladatele Maxe Richtera při přípravě jeho osmihodinového opusu Spánek. V kategorii Český křišťál - Záznamy hudebních koncertů zvítězil německý pořad Daniel Hope doma, v němž režisér Stefan Mathieu představil slavného houslistu v době koronavirové pandemie.

Během on-line přenosu bylo uděleno několik dalších cen. Švédský snímek Animovaný příběh Jenny Lindové o slavné pěvkyni 19. století od režisérky Ditte Feukové získal Cenu České televize. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin obdržela německá režisérka Marita Stockerová za hudební dokument Co si počít s tou vší láskou. Cenu Evropské vysílací unie (EBU) a Mezinárodního hudebního a mediálního centra (IMZ) porota přisoudila britskému režisérovi Christopheru Nupenovi. Zvláštní uznání za počin v době pandemie si vysloužil televizní přenos výročního Evropského koncertu Berlínské filharmonie.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964. Patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď