Grand designéry roku 2021 se stala dvojice Roman Vrtiška a Vladimír Žák

foto Ceny Czech Grand Design za rok 2021 byly vyhlášeny 22. března 2022 v Praze. Grand designéři roku - Roman Vrtiška a Vladimír Žák (vlevo).

Praha - Grand designéry roku 2021 se dnes stala dvojice tvůrců Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová. V Hudebním divadle Karlín, kde se ceremoniál předávání cen Czech Grand Design 2021 konal, si na pódium pro ceny přišli i vítězové jednotlivých kategorií produktového designu, módy, šperku, fotografie či grafického designu. Vítězové převzali historicky nejtěžší trofeje, letos v podobě pětikilového litinového pečetidla.

Fotogalerie

Ceremoniál s vyhlašováním výsledků se konal po dvouleté pauze způsobené pandemií znovu formou galavečera. Jeho tématem byl Ráj, o který se postaralo především hejno plameňáků instalovaných na scéně. V roli předávajících se vystřídali herečky Aňa Geislerová a Hana Vagnerová, ministr kultury Martin Baxa, farářka Martina Viktorie Kopecká a zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Tvorba vítězů a finalistů je vystavena v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici do 10. dubna.

Liběna Rochová, která bývá většinou oblečená jen v černé barvě, při přebírání ceny měla na sobě pestré šaty, které malovaly děti s nemocí motýlích křídel. "Pomáhejme potřebným, těm, kdo to nejvíc potřebují," řekla. A s odkazem k tématu letošního ceremoniálu podotkla, že lidé v ČR možná žijí skoro jako v ráji oproti lidem v blízké zemi zmítané válkou. Myšlenky na Ukrajinu zněly z pódia po celý večer a největší potlesk na jevišti nesklidili designéři, ale Šimon Pánek.

Druhý rok po sobě se absolutními vítězi stala dvojice designérů, loni to byli Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří také tvoří společně. "Když už to nadšení a radost ve vás klesá a jste zaseknutí, tak je tu ten druhej, se svým postojem a nadhledem. Tím neustálým vzájemným ping-pongem se doplňujeme a vyvažujeme," uvedli k tvorbě ve dvojici letošní laureáti.

Kromě celkového vítězství vyhráli také v kategorii Designér roku. Odborná porota ocenila především tři počiny, které charakterizují široký záběr studia Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán. Jedná se o spojení závodního katamaránu a komfortní výletní lodi. Pohodlný pobyt navíc vylepšuje provedení kabrio, tedy možnost složit střechu v případě hezkého počasí. Loď je demontovatelná, a tím pádem ji lze snadno transportovat v lodním kontejneru nebo jako přívěs za auto.

Vrtiška a Žák se potkali při studiu na UMPRUM v ateliéru produktového designu, dohromady absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách a v roce 2019 oslavili desáté výročí společného ateliéru. Od roku 2016 společně vedou také Ateliér designu nábytku a interiéru (D2) na UMPRUM v Praze. Grand designéři budou mít v nadcházejících měsících vlastní výstavu v Moravské galerii v Brně.

Za celoživotní přínos českému designu pořadatelé ocenili Liběnu Rochovou. Je podle nich autorkou, která celý život dokazuje, že móda a oděvní design jsou multidisciplinárními obory, které vyžadují propojení vize, řemesla, konceptu, formy a vizuality. Rochová podle akademiků podává důkazy o tom, že móda dokáže být zároveň užitým designem i uměním.

Nad večerními róbami či oděvy pro každodenní nošení zvítězily v kategorii móda tenisky značky PÁR. Za kolekcí stojí Jan Kloss a Darina Zavadilová, kteří spolupracují s respektovanou designérkou Eliškou Horčíkovou, známou díky značce Cutulum a spolupráci se značkou Camper.

Stejně tak ocenění za nejlepší šperk se letos vymyká tradičnímu pojetí kategorie. Akademie ocenila spojení precizního řemesla a designu v kolekci hodinek Aerodynamic, které pro značku Bohematic navrhlo Studio Olgoj Chorchoj. Objevem roku je absolventka UMPRUM Monika Martykánová za porcelánové sošky Alegorie covidu, kterými na příkladech kurýra s jídlem nebo stříhání sebe sama ukazuje obecné zkušenosti z lockdownu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď