Graf o rizicích přenosu viru v MHD je nepodložený, míní dopravci

foto Cestující v MHD s rouškami - ilustrační foto.

Praha - Městským dopravním podnikům se nelíbí zveřejňování údajů o rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě (MHD) v tabulce, kterou prezentoval tým Chytré karantény. Podle firem jsou informace nepodložené a poškozují jejich provoz, když navyšují už více než miliardové ztráty z krize. Dopravci proto žádají o upřesnění údajů, uvedli dnes v dopise, který adresovali úřadu vlády. Vyjádření týmu Chytré karantény ČTK zjišťuje.

Podle údajů Chytré karantény patří cestování městskou hromadnou dopravou k vysoce rizikovým. V tabulce se stupnicí rizika přenosu nákazy koronaviru s hodnocením od jedné (nejnižší riziko) do devíti (nejvyšší riziko) měla MHD stupeň osm. Podle chytré karantény je tabulka sestavená s tisíců dat projektu.

"Důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích," uvedlo v dopisu Sdružení dopravních podniků ČR. Jednání týmu chytré karantény tak podle dopravců vážně ohrožuje zájmy provozovatelů i objednatelů veřejné dopravy. Ztráty v tržbách dopravních podniků v souvislosti s koronavirovou krizí se dosud vyšplhaly na 1,1 miliardy korun a šíření podobných informací může podle společnosti tyto škody ještě navýšit.

Sdružení přitom odkazuje na studie z května a července, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covidem-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku. Studie údajně ukázaly, že s veřejnou dopravou je spojeno méně než jedno procento případů nákazy.

Tabulku riziky nákazy koronavirem při konkrétních činnostech zveřejnil tým Chytré karantény v pondělí na twitteru. K nejrizikovějším patří podle ní návštěva baru, jízda MHD nebo účast na velkých koncertech. Naopak nejmenší nebezpečí podle tabulky představuje sledování televize doma nebo venčení psa. Graf se ovšem následně stal předmětem kritiky. Ve výsledné podobě neměl vzniknout například i podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly, podle kterého česká data neumožňují sestavit tabulku s takovou přesností, jaká se objevuje v tabulce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď