Gigafactory Škoda-ČEZ vznikne zřejmě v Prunéřově

foto Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš hovoří 3. května 2021 v Nymburku, kde společnost zprovoznila svoji 300. veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Vzadu jsou ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a starosta Nymburku Tomáš Mach (vpravo).

Nymburk - Areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov je podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše vhodnou lokalitou pro vybudování gigafactory na výrobu trakčních baterií do vozů automobilky Škoda Auto i dalších z koncernu Volkswagen. Beneš to sdělil v rozhovoru pro portál Autonaelektřinu.cz.

ČEZ podle Beneše rozhovory o tomto podnikatelském záměru vede již delší dobu. Kromě Škody i s různými technologickými partnery. "Se Škodovkou se ale o tom bavíme nejdéle, již zhruba rok," uvedl krátce po zprovoznění 300. veřejné dobíjecí stanice této společnosti v areálu obchodního centra Kaufland v Nymburku.

Mezi zmíněné technologické partnery by mohly patřit společnosti, které již mají s výrobou trakčních baterií zkušenosti a vlastní potřebné know-how. Jako možný příklad Beneš uvedl korejskou LG. "Při výběru tohoto technologického partnera bude ale samozřejmě zapotřebí zohlednit také potřeby společnosti Škoda-Auto," uvedl.

Potřebné lithium pro baterie ČEZ bude moci dodávat z dolů v Krušných horách. "Těžbu bude zajišťovat naše dceřiná firma Severočeské doly," sdělil Beneš. Komerční dobývání této surovniny by podle něho mohlo být zahájeno v letech 2024 až 2025. Do té doby se musí vyhodnotit vhodný způsob těžby i zpracování této suroviny.

Elektrárna Prunéřov byla v loni v létě odstavena z provozu po více než padesáti letech. ČEZ již tehdy avizoval, že chce tuto lokalitu nadále podnikatelsky využívat. Mezi možné varianty připadal například solární park, paroplynová elektrárna, bateriové úložiště či instalace obřích zásobníků pro skladování horké vody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 3°C

Celá předpověď