GIBS obvinila jednoho z policistů za zákrok proti řidiči v Plzni

foto Policejní automobil - ilustrační foto.

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dnes obvinila jednoho ze dvou policistů, kteří loni na rušné silnici v Plzni zakročili se zbraní v ruce proti řidiči, jenž na ně blikal kvůli jejich stylu jízdy. Za zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Druhý policista se podle vyšetřovatelů nedopustil trestného činu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

"Po vyhodnocení všech svědeckých výpovědí, pořízených veřejných i soukromých kamerových záznamů, odborného stanoviska k postupu policistů a po prozkoumání závěrů zadaného znaleckého posudku z oboru psychiatrie, dospěl vyšetřovatel GIBS k závěru, že zjištěné a odůvodněné skutečnosti nasvědčují tomu, že byl spáchán trestný čin," uvedl Mitáček.

Mluvčí dodal, že u druhého policisty dospěli vyšetřovatelé na základě získaných poznatků k tomu, že se žádného trestného činu nedopustil.

Obviněný policista je stíhán na svobodě, zatím ale není jasné, zda bude postaven mimo službu. Krajské ředitelství plzeňských policistů podle mluvčí Martiny Korandové rozhodne o dalším postupu poté, co od inspekce dostane oficiální zprávu.

Loni v září zastavili dva vysoce postavení policisté plzeňského krajského ředitelství v civilu v civilním neoznačeném autě vůz řidiče z Karlovarska, který na ně předtím blikal. Na muže mířil jeden policista zbraní a dožadovali se dokladů, podle dřívějšího tvrzení mužova advokáta policisté řidiče i udeřili. Průkazy údajně ukázali až po opakované žádosti řidiče. Mužův právník zveřejnil video z autokamery, které incident zachycuje, a podal trestní oznámení.

Advokát si také letos v lednu na postup inspekce stěžoval, například kvůli tomu, že jeho klient nemohl nahlédnout do spisového materiálu k případu. Dozorující státní zástupce ale neshledal v postupu GIBS žádné pochybení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď