GfK: Vánoce letos nebudou slavit čtyři procenta lidí

foto Vánoční stromek, ozdoby - ilustrační foto.

Praha - Vánoce letos nebudou slavit čtyři procenta lidí. Kosmetika, oblečení a hračky jsou tři nejčastěji plánované dárky, které Češi najdou letos pod stromečkem, ukázal průzkum GfK.

Kosmetiku chce dát svým blízkým pod stromeček 52 procent lidí, oblečení plánuje darovat skoro polovina lidí. V této kategorii dominují jako dárci ženy (58 pct) nad muži (40 pct). Hračky bude kupovat 44 procent Čechů. Mezi další dárky, které Češi plánují darovat, patří knížky, elektronika, peníze, hry, vouchery, alkohol nebo šperky. Dalších 11 procent Čechů plánuje darovat relaxační zážitek a pro čtyři procent lidí bude vánočním dárkem dovolená.

Češi plánují na Vánoce koupit potraviny v průměru za 3400 korun což je o desetinu víc než loni, vyplývá z průzkumu řetězce Albert. Za dárky plánují lidí utratit o čtvrtinu meziročně víc - průměrně 8500 korun.

Šest z deseti respondentů odpovědělo, že před svátky přidají do nákupního košíku i potraviny, které běžně nekupují. Stálicí vánočních nákupů jsou ryby. "Až 90 procent celoročních prodejů kapra registrujeme právě v prosinci. Před svátky však roste poptávka i po dalších druzích sladkovodních ryb, jako je především pstruh a dále tolstolobik nebo sumec," uvedla mluvčí Alberta Barbora Vanko.

V aktuálním průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank téměř třetina respondentů uvedla, že o loňských Vánocích utratili více, než si předsevzali. Měsíc před Vánoci desetina lidí uvedla, že na zaplacení vánočních dárků využijí nějakou formu půjčky, nejčastěji kontokorent nebo úvěr z kreditní karty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď