Gentlemany silnici jsou lékař Kaňkovský a sestra Špringerová

foto Titul Gentleman silnic 14. listopadu v Jihlavě převzali lékař Vít Kaňkovský (vlevo) a sestra Radka Špringerová (vpravo), kteří společně s dalšími dvěma lidmi zasahovali u vážné nehody mladého motocyklisty v Třešti na Jihlavsku. Lékař i sestra přijeli k nehodě náhodou.

Jihlava - Titul Gentleman silnic dnes v Jihlavě převzali lékař Vít Kaňkovský a zdravotní sestra Radka Špringerová, kteří společně s dalšími dvěma lidmi zasahovali u vážné nehody mladého motocyklisty v Třešti na Jihlavsku. Ocenění jim dnes předali zástupci Policie ČR a České pojišťovny. Titul Gentleman silnic se uděluje od roku 2004, včetně dnešních oceněných ho získalo 133 lidí.

Titul Gentleman silnic 14. listopadu v Jihlavě převzali lékař Vít Kaňkovský (druhý zprava) a sestra Radka Špringerová (vlevo), kteří společně s dalšími dvěma lidmi zasahovali u vážné nehody mladého motocyklisty Luboše Janovského (druhý zleva) v Třešti na Jihlavsku. Lékař i sestra přijeli k nehodě náhodou. Na snímku manželka motocyklisty Ilona Janovská (vpravo) darovala oceněným sošky anděla.

Nehoda se stala 10. června na okraji Třeště. Čtyřiadvacetiletý motocyklista Luboš Janovský předjížděl v mírné zatáčce autobus a srazil se s protijedoucím automobilem. "Bylo to špatné rozhodnutí ve špatnou chvíli," řekl Janovský novinářům. Při nárazu přišel o levou nohu.

Lékař i sestra přijeli k nehodě náhodou. Při zásahu museli improvizovat. Kaňkovský jako ortoped řeší následky úrazů řadu let, s tak vážnou nehodou prý se však zatím nesetkal a nevěřil, že mladý muž, k jehož nehodě náhodně přijel, vůbec přežije. "Měli jsme k dispozici jen jednu lékárničku a holé ruce," vzpomínal dnes Kaňkovský na zákrok, při kterém musel pěstí tlačit poškozené tepny, z nichž stříkala krev. "Asi to hodně bolelo, ale byla to jediná možnost," řekl lékař, jenž svou pomoc považuje za přirozenou.

K nehodě přijela shodou okolností i zdravotní sestra Špringerová vracející se z práce v jihlavské nemocnici. "Rána hodně krvácela, použili jsme ručníky, které přinesla paní z nedalekého domu," řekla mladá žena, která rovněž pokládá dnešní předání ceny za ocenění normálnosti. U nehody zasahovali kromě záchranářů a hasičů také manželé z Pardubic, jimž bude ocenění Gentleman silnic předáno ve středu.

Janovský, kterému se několik dnů před nehodou narodila dcera, strávil měsíc v brněnské nemocnici, čeká ho ještě jedna operace. Poté dostane protézu a je odhodlaný poctivě cvičit. "Chci svým zachráncům vyjádřit obrovský dík, budu jim vděčný do konce života," řekl mladík a předal společně s manželkou oběma oceněným sošky andělů.

Projekt Gentleman silnic je společnou aktivitou České pojišťovny a Policie ČR. Vznikl s cílem motivovat řidiče k tomu, aby si na silnici pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. "Měl by být inspirací pro řidiče, aby se dokázali zachovat podobně, jako to dokázali dnešní ocenění," uvedla Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď