Generálním komisařem ČR na výstavě Expo 2025 bude manažer Soška

foto Na leteckém snímku Jumešima, místo konání světové výstavy Expo 2025 v prefektuře Ósaka.

Generálním komisařem České republiky na světové výstavě Expo 2025 v Ósace bude manažer Ondřej Soška, jenž zpracoval i koncepční návrh české účasti na výstavě. Schválila to dnes vláda, sdělil ČTK její mluvčí Václav Smolka. Soška uspěl ve výběrovém řízení.

Generálním komisařem českého pavilonu na výstavách Expo 2020 v Dubaji a Expo 2015 v Miláně byl Jiří František Potužník. O pět let dříve byl ředitelem marketingu pro českou účast na světové výstavě v Šanghaji.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Česko plánuje inovativní formou prezentovat například úspěchy ve vědě, výzkumu a inovacích, chybět nebude ani téma udržitelnosti a představení Česka jako atraktivní turistické destinace, uvedlo dříve ministerstvo zahraničí. Podle ministra Jana Lipavského (Piráti) vznikne kolem výstavy komplexní program, který kromě jiného pomůže českým firmám s prezentací v Japonsku i celém asijsko-pacifickém regionu.

Tématem české účasti bude "Talent a kreativita pro život". Národní pavilon by měl na první dojem lákat například českým sklem či vážnou hudbou. Uvnitř pak návštěvníkům budou představeny české inovace, nanotechnologie či perspektivní start-upy.

Zpracovatelem koncepčního návrhu je právě Soška. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném na konci března ministerstvem zahraničí. "Když jsem v Japonsku studoval, fascinovalo mě, jak velké povědomí mají místní o naší zemi. Prakticky nepotkáte člověka, který by neznal Prahu, Muchu, Dvořáka, Čáslavskou nebo český křišťál. A z toho jsem se snažil při tvorbě koncepce vycházet s tím, že kromě těchto tradičních oblastí v Ósace představíme japonskému publiku i soudobá česká řešení," uvedl dříve.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci června. Rozpočet české účasti má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď