Generální tajemník OSN vyzval Izrael, aby se vzdal anexe

foto Ilustrační foto - Generální tajemník OSN António Guterres.

New York - Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Izrael, aby se vzdal záměru anektovat oblasti s izraelskými osadami na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle Guterrese nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo k tomu novinářům řekl, že je plně na Izraeli, aby o anexi rozhodl.

"Vyzývám izraelskou vládu, aby opustila plány na anexi," prohlásil Guterres v Radě bezpečnosti OSN. "Pokud bude realizována, stane se anexe nejvážnějším poručením mezinárodního práva, vážně naruší vyhlídky na řešení v podobě dvou států a podkopá možnosti na obnovu jednání," dodal. Upozornil tak na to, že začlenění části palestinského území pod Izrael zkomplikuje vznik budoucího palestinského státu.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua a je v souladu s kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 procent Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

Nová izraelská vládní koalice se dohodla, že o anexi začne jednat 1. července. Zatím kolem ní ale panuje mnoho nejasností, neexistují ještě mapy případně zabíraného území a ani časový harmonogram.

Pompeo dnes prohlásil, že je to Izrael, kdo musí o anexi okupovaných palestinských území rozhodnout. Podle informací Reuters zahájili v úterý Trumpovi poradci debaty o tom, zda Netanjahuovi dát v tomto směru volnou ruku. Se záměrem izraelského premiéra totiž nesouhlasí nejen Palestinci a arabské státy, ale také evropské země.

Izrael Západní břeh Jordánu obsadil za války v roce 1967 a postupně tam vystavěl osady pro asi půl milionu lidí, které chce nyní přičlenit pod svou svrchovanost.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď